Povodom obilježavanja „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“, Policijska uprava Istočno Sarajevo održala je danas sastanak sa predstavnicima Centra za socijalni rad Istočno Novo Sarajevo i Istočna Ilidža, Centra za mentalno zdravlja, Srednje škole „28.jun“ i UG „Ženski interaktivni ruralni centar“ Istočno Sarajevo.
Načelnik Sektora kriminalističke policije Policijske uprave Istočno Sarajevo Radomir Cerovina istakao je da je za jedanaest mjeseci 2024. godine evidentirano 89 krivičnih djela.
- Nadležnom tušilaštvu dostavljeno je 89 izvještaja protiv 92 lica. Sedam lica je, uz izvještaj o počinjenom krivičnom djelu, predato nadležnom tužilaštvu, a za 44 lica izrečene su hitne mjere. To je za 69 procenata više nego u istom periodu prethodne godine – rekao je on.
On je dodao da su nasilja u porodici obilježila verbalne prepirke, psihičko i fizičko zlostavljanje, a u šest slučajeva evidentirane su i lake tjelesne povrede.
- Nismo imali slučajeve sa teškim tjelesnim povredama niti oblika koji bi vodili ka smrtnim slučajevima – istakao je Cerovina.
Foto: katera.news
Prateći dešavanja u okruženju, objašnjava Cerovina, u društvu je evidentan porast nasilja u porodici i sa smrtnih ishodima, ali i slučajeva zanemarivanja djece. Ipak, kako ističe, na području PU Istočno Sarajevo, prateći trendove dešavanja i procjenom postojećih predmeta, nema indicija da bi moglo doći do crnih prognoza.
- Iako pokazatelji ne ukazuju da može doći do toga, nije isključeno, takođe, jer sve je u zoni interakcije između supružnika, bračnih, vanbračnih i ostalo – naveo je on.
Milena Regoje, izvršna direktorica „Ženskog interaktivnog ruralnog centra“/ „ŽIR“ Istočno Sarajevo, podsjetila je da se kampanja „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ sprovodi od 25. novembra do danas u cijelom svijetu, ali i da podaci Ujedinjenih nacija pokazuju da je na svakih deset minuta, u svijetu ubijena jedna žena.
- Na veliku sreću, opštine u sastavu grada Istočno Sarajevo u posljednjih godina nisu zabilježile slučajeve femicida, ali nasilje u porodici itekako postoji – rekla je ona.
Ona je dodala da „ŽIR“ pruža pravnu i psiho-socijalnu podršku, pomaže i ekonomsko osnaživanje žena, ali i SOS aplikaciju, koja se može koristiti kao taster panic, te pozvati u pomoć u slučaju nasilja.
- SOS aplikacija ima i opciju za ćaskanje, preko koje žene mogu da se jave i da potraže neku drugu vrstu podrške ili savjet kako da postupe u slučaju porodičnog nasilja, ali i kako da ga prepoznaju – objasnila je Regoje.
Foto: katera.news
Prema njenim riječima, zahvaljujući ženskim nevladinim organizacijam, u posljednjih nekoliko godina, osjetan je porast osnaženih žrtava koje prijavljuju nasilje.
- Prošle godine, našoj organizaciji javile su se 54 žene, koje su uglavnom trebale pravnu, psiho-socijalnu pomoć i savjet kako da riješe stambeno pitanje. Ranije su nam se javljale starije žene, koje, zbog patrijarhalnog odnosa, nisu pričale o problemu i prijavljivale nasilje. U posljednje vrijeme nam se javljaju i mlade žene, a problemi su zaista izraženi, od droge, alkohola, pa do životnih standarda koji se danas nameću – rekla je ona.
Ona ističe da je pokenuta i inicijativa za formiranje sigurne kuće na prostoru grada Istočno Sarajevo, koja bi, osim opština u sastavu grada, bila administrativni centar za sve opštine iz regiona – Han Pijesak, Rogatica, Rudo, Čajniče, Foča.