Zaposleni u institucijama BiH koji tokom trajanja epidemije izazvane virusom korona rade od kuće imaju pravo na naknadu za odvojeni život i sva prava iz radnog odnosa, izuzev prava na prevoz.
Visina mjesečne naknade za odvojeni život zavisi od položaja i iznosi od 300 maraka za obične zaposlene, preko 400 KM za rukovodeće službenike, pa do 475,69 KM koliko mjesečno dobijaju direktori institucija na nivou BiH, te poslanici i delegati u Parlamentu BiH kojima je mjesto prebivališta udaljeno više od 80 kilometara od radnog mjesta. Naši sagovornici kažu da je neprimjereno da se bilo kome, pogotovo u ovakvoj situaciji, isplaćuju takve prinadležnosti i kažu da bi se ukidanjem naknada mogle ostvariti kolike-tolike uštede, a ušteđeni novac usmjeriti u zdravstveni sektor.
Bivši poslanik SDS-a u Parlamentu BiH, na čiju inicijativu su svim funkcionerima u zajedničkim institucijama ukinute naknade za rad u komisijama, Aleksandra Pandurević kaže da zaposleni za vrijeme koje redovno provedu na poslu treba da imaju naknadu za odvojeni život, ali ne i ako rade od kuće, jer je to nehumano i nemoralno.
- Tu anomaliju treba ispraviti i pokazati više društvene solidarnosti. Ako neko sjedi u svojoj kući i sprema ručak, naravno da ne treba da ima pravo na naknadu za odvojen život. Uštede koje se ostvare ukidanjem tih naknada, kolike god one bile, treba usmjeriti u borbu protiv virusa korona - kaže Pandurevićeva.
Ona smatra da je za te anomalije najodgovorniji Savjet ministara BiH.
- Prošle godine ostvareno je 750 miliona maraka manje prihoda od indirektnih poreza, a Savjet ministara drugu godinu zaredom povećava budžet zajedničkih institucija. Na taj način se uzimaju pare od entiteta i opština, a time direktno i od zdravstvenog sektora koji je u njihovoj nadležnosti - kaže Pandurevićeva.
Njeno mišljenje dijeli i sociolog i profesor Filozofskog fakulteta u Istočnom Sarajevu Drago Vuković, koji kaže da je riječ o jednoj karikaturalnoj i paradoksalnoj situaciji.
- Pokušavam da razumijem taj paradoks, jer mi može biti razumljivo ukoliko neko živi u iznajmljenom stanu u Sarajevu i na taj način radi od kuće, a istovremeno je odvojen od porodice. Ali sumnjam da će neko kome je određeno da radi na daljinu ostati u iznajmljenom stanu i da neće otići svojoj porodici - kaže Vuković.
On ističe da je to ipak paradoksalna situacija i primjer neuređenog društva i vlasti koja postoji isključivo radi vlasti i ličnih i stranačkih interesa.
- Vlast se jako izvještila u tome da nađe opravdanje za sve gluposti koje su na sceni. Način funkcionisanja i održivosti vlasti je tipičan primjer da ona nema nikakve veze sa građanima i sa narodom i da se izvještila da po svaku cijenu funkcioniše u tim interesima, ne u interesu građana - zaključuje Vuković.
Izuzeci
Zaposlenom u instituciji BiH ne pripada pravo na naknadu za odvojeni život za dane provedene na bolovanju, godišnjem odmoru, plaćenom i neplaćenom odsustvu, te za vrijeme provedeno u mirovnim ili drugim misijama izvan BiH. Isplata naknade za odvojeni život vrši se na tekući račun zaposlenog, dok se naknada troškova smještaja, na koju takođe imaju pravo zaposleni u institucijama BiH, uplaćuje zakupodavcu na osnovu ugovora o zakupu.