Rastu cijene ulja na policama u marketima u Srpskoj

14.11.2024. 08:31
0
IZVOR: nezavisne.com

Cijene ulja na policama u marketima u Srpskoj su u porastu, a kako ističu sagovornici "Nezavisnih novina", dodatni skok cijena se može očekivati i u narednim mjesecima zbog loših prinosa uljarica, ali i zbog rasta cijene na svjetskom tržištu.

Naime, kako je za "Nezavisne novine" rekla Nataša Pucar, direktorica Korporativnih komunikacija "Studen Holdinga", u čijem sastavu je i brčansko jestivo ulje bimal je berzanska roba.

- Bosna i Hercegovina nema razvijenu poljoprivrednu proizvodnju koja može da zadovolji potrebe domaćeg tržišta i zavisi od svjetskog tržišta. Svjetsko tržište je nepredvidivo i situacija koja vlada na njemu odražava se i na police u domaćim prodajnim objektima - rekla je Pucareva.

Ističe da je snabdijevanje tržišta trenutno stabilno, te, kako kaže, u martu 2022. godine kada je počeo sukob u Ukrajini cijena jestivog ulja vrtoglavo je rasla, a, osim cijene, najteže je bilo održati kontinuirano snabdijevanje tržišta.

- Naša proizvodnja je u ovom trenutku takođe stabilna i zadovoljava potrebe tržišta, ali cijena na svjetskom tržištu je u porastu i očekujemo da će se to u određenoj mjeri odraziti i na domaće tržište - pojasnila je Pucareva.

Nada Nešković Railić, direktorica "Agrojapre" Donji Agići kod Novog Grada, koja u svojoj ponudi, između ostalog, ima i jestiva hladnocijeđena ulja, kazala je da godišnje proizvedu od 2.000 do 3.000 litara suncokretovog ulja.

- Mi radimo hladnocijeđeno bundevino i hladnocijeđeno suncokretovo ulje, tako da je cijena sirovine drastično porasla - kazala je Nešković Railićeva i istakla da se dodatni skok očekuje i u narednim mjesecima.

Dodala je da se veće cijene očekuju upravo zato što se ove uljarice najviše uvoze, te da je to berzanska roba, i da je berza ta koja diktira cijenu.

Dragan Šepa, sekretar Udruženja poljoprivrede i prehrambene industrije pri Privrednoj komori Srpske, rekao je da je kompanija "Bimal" iz Brčkog lider u proizvodnji jestivog ulja na domaćem tržištu.

- Uljarica u Srpskoj imamo zasijanih na oko 10.000 hektara, a premija resornog ministarstva iznosi 400 maraka po hektaru. Naši poljoprivrednici koji proizvode uljarice, pogotovo u Semberiji i Brčko distriktu, su kooperanti Privrednog društva 'Bimal', koje otkupljuje za dalju preradu i proizvodnju - rekao je Šepa.

Stojan Marinković, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, u razgovoru za "Nezavisne novine" ističe da ovogodišnji rod uljarica nije bio toliko loš da bi došlo do rasta cijene ulja.

- Mi smo vezani i za uvoz ulja, ali i za uvoz suncokreta, tako da s obzirom na cijenu suncokreta na berzi koja nije pretrpjela neke značajne oscilacije, nema opravdanja za poskupljenje ulja. Ali, kao što smo navikli, svaki nagovještaj neke energetske nestabilnosti prouzrokuje rast cijena, pa tako i ulja - rekao je Marinković.

Kako je rekla Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja za zaštitu potrošača DON Prijedor, konstantno su prisutna tiha poskupljenja.

- Mi nemamo nijedan artikl koji dva mjeseca uzastopno isto košta, stalno je prisutno neko poskupljenje - rekla je Marićeva.

Komentari 0
Povezane vijesti
Običaj koji uoči Aranđelovdana Srbi ne preskaču Običaj koji uoči Aranđelovdana Srbi ne preskaču
Grtalica sletjela s puta Grtalica sletjela s puta
Oborena stabla, kamioni i autobusi u zastoju Oborena stabla, kamioni i autobusi u zastoju
Najčitanije
  • Krik istine: Od pastira do krvnika
    18h 10m
    3
  • Tri ljekara na stručnom usavršavanju u Istanbulu
    22h 32m
    0
  • Grtalica sletjela s puta
    14h 27m
    0
  • Saobraćaj usporen zbog snježnih padavina
    18h 22m
    0
  • Oborena stabla, kamioni i autobusi u zastoju
    14h 40m
    0