Расту цијене уља на полицама у маркетима у Српској

14.11.2024. 08:31
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Цијене уља на полицама у маркетима у Српској су у порасту, а како истичу саговорници "Независних новина", додатни скок цијена се може очекивати и у наредним мјесецима због лоших приноса уљарица, али и због раста цијене на свјетском тржишту.

Наиме, како је за "Независне новине" рекла Наташа Пуцар, директорица Корпоративних комуникација "Студен Холдинга", у чијем саставу је и брчанско јестиво уље бимал је берзанска роба.

- Босна и Херцеговина нема развијену пољопривредну производњу која може да задовољи потребе домаћег тржишта и зависи од свјетског тржишта. Свјетско тржиште је непредвидиво и ситуација која влада на њему одражава се и на полице у домаћим продајним објектима - рекла је Пуцарева.

Истиче да је снабдијевање тржишта тренутно стабилно, те, како каже, у марту 2022. године када је почео сукоб у Украјини цијена јестивог уља вртоглаво је расла, а, осим цијене, најтеже је било одржати континуирано снабдијевање тржишта.

- Наша производња је у овом тренутку такође стабилна и задовољава потребе тржишта, али цијена на свјетском тржишту је у порасту и очекујемо да ће се то у одређеној мјери одразити и на домаће тржиште - појаснила је Пуцарева.

Нада Нешковић Раилић, директорица "Агројапре" Доњи Агићи код Новог Града, која у својој понуди, између осталог, има и јестива хладноцијеђена уља, казала је да годишње произведу од 2.000 до 3.000 литара сунцокретовог уља.

- Ми радимо хладноцијеђено бундевино и хладноцијеђено сунцокретово уље, тако да је цијена сировине драстично порасла - казала је Нешковић Раилићева и истакла да се додатни скок очекује и у наредним мјесецима.

Додала је да се веће цијене очекују управо зато што се ове уљарице највише увозе, те да је то берзанска роба, и да је берза та која диктира цијену.

Драган Шепа, секретар Удружења пољопривреде и прехрамбене индустрије при Привредној комори Српске, рекао је да је компанија "Бимал" из Брчког лидер у производњи јестивог уља на домаћем тржишту.

- Уљарица у Српској имамо засијаних на око 10.000 хектара, а премија ресорног министарства износи 400 марака по хектару. Наши пољопривредници који производе уљарице, поготово у Семберији и Брчко дистрикту, су кооперанти Привредног друштва 'Бимал', које откупљује за даљу прераду и производњу - рекао је Шепа.

Стојан Маринковић, предсједник Удружења пољопривредних произвођача Републике Српске, у разговору за "Независне новине" истиче да овогодишњи род уљарица није био толико лош да би дошло до раста цијене уља.

- Ми смо везани и за увоз уља, али и за увоз сунцокрета, тако да с обзиром на цијену сунцокрета на берзи која није претрпјела неке значајне осцилације, нема оправдања за поскупљење уља. Али, као што смо навикли, сваки наговјештај неке енергетске нестабилности проузрокује раст цијена, па тако и уља - рекао је Маринковић.

Како је рекла Муриса Марић, извршна директорица Удружења за заштиту потрошача ДОН Приједор, константно су присутна тиха поскупљења.

- Ми немамо ниједан артикл који два мјесеца узастопно исто кошта, стално је присутно неко поскупљење - рекла је Марићева.

Коментари 0
Повезане вијести
Обичај који уочи Аранђеловдана Срби не прескачу Обичај који уочи Аранђеловдана Срби не прескачу
Грталица слетјела с пута Грталица слетјела с пута
Оборена стабла, камиони и аутобуси у застоју Оборена стабла, камиони и аутобуси у застоју
Најчитаније
  • Крик истине: Од пастира до крвника
    15h 21m
    3
  • Три љекара на стручном усавршавању у Истанбулу
    19h 43m
    0
  • Саобраћај успорен због сњежних падавина
    15h 33m
    0
  • Грталица слетјела с пута
    11h 38m
    0
  • Возач из Власенице преминуо на УКЦ-у дан након несреће
    16h 29m
    0