Predsjednik Skupštine grada Istočnog Sarajeva Miroslav Lučić i režiser i producent Boris Malagurski danas su najavili početak snimanja dokumentarnog filma o stvaranju Republike Srpske, naziva „Republika Srpska - Borba za slobodu“.
Lučić je novinarima rekao da ideja za ovaj veliki projekat postoji odavno, da će Boris Malagurski zasigurno na poseban način napraviti ovaj film, a građani Istočnog Sarajeva, Grad i lokalne zajednice koje ga čine, podržati.
Lučić, koji je jedan od inicijatora snimanja filma, rekao je da će u fokusu ovog istorijski važnog ostvarenja biti težnja srpske intelektualne elite i političara tog vremena da na odgovarajući način odgovore ideji o stvaranju muslimanske države na prostorima BiH, te ulozi i značaju Vojske Republike Srpske u očuvanju srpskih teritorija.
- Imali smo prilika i načina da kroz pisanu riječ objasnimo kako je nastala Republika Srpska. Napisane su mnoge knjige i zapisi o stradanju Srba, posebno ovdje u Sarajevu, a jedan od takvih je zasigurno zapis pokojnog doktora Lazića, „ Dnevnik ratnog hirurga“, koji je svjedočanstvo o patnji srpskog naroda na ovom prostoru. Takođe, tu je i ratni dnevnik Jeni Ligtenberg, holandske farmaceutkinje koja je, takođe, rat provela na ovim prostorima. Postoji nekoliko režisera kao što su Snježan Lalović i Dragoljub Elčić koji su uspjeli da, kroz svoje dokumentarne filmove, prikažu kakvu golgotu su preživjeli sarajevski Srbi – podsjetio je Lučić.
Kako je istakao, poseban cilj filma i interes sarajevskih Srba, ali i svih Srba u Republici Srpskoj jeste da se kroz ovaj film prikaže prava istorija.
- Srbi nisu agresori. U Sarajevu je prije rata živjelo 200 hiljada Srba i mi nismo neki došljaci koji su okupirali neke dijelove teritorije BiH, nego smo isključivo branili svoje porodice, domove i stvorili Republiku Srpsku. U tome nisu učestvovali samo sarajevski Srbi, nego i oni iz Krajine, Hercegovine, Semberije – istakao je Lučić.
On je za kraj obraćanja medijima rekao da se nada da će Malagurski uzimajuću u obzir i uvažavajući globalne okolnosti, na njemu svojstven način prikazati pravu istoriju koja je zadesila ove prostore.
Lučić je istakao da će u realizaciji filma finansijski učestvovati Gradska uprava, ali je pozvao i sve ostale lokalne zajednice, institucije, organizacije, privrednike u cijeloj Republici Srpskoj da pomognu u realizaciji ovog velikog projekta.
Režiser i producent Boris Malagurski na početku obraćanja medijima istakao je da će dokumentarni film „Republika Srpska - Borba za slobodu“ govoriti o jako važnoj temi, o istorijskom trenutku koji ne smije pasti u zaborav.
- Moja ideja je bila, odavno, da snimim ovaj film, ali nisam znao na šta konkretno bih se fokusirao. Kada sam čuo priče sarajevskih Srba, koji su ostali bez svojih domova i nasilno protjerani sa ognjišta, znao sam da će to biti jedan od fokusa filma. To ćemo predstaviti svetskoj javnosti, koja, kada se pomene Sarajevo, čini se brine za sve žrtve, samo ne za srpske. Želeo sam da svetskoj javnosti predstavimo jednu veliku neispričanu priču o tome šta se stvarno dešavalo u Sarajevu, ali i o posledicama koje se osećaju i dan-danas – rekao je Malagurski.
On je naglasio da mu je drago da svaki put kada dođe u Istočno Sarajevo i u ove krajeve, vidi napredak i ljude koji su ponosni na svoju prošlost, a inspirisani za budućnost. Taj duh, kako ističe, volio bi da se proširi na sve krajeve i da Srbi, svjesni svoje prošlosti, zakorače u budućnost.
Malagurski je dodao da ovaj dokumentarni film treba da pomjeri granice, da osvijesti kako domaću tako i svjetsku javnost i da, posebno kod mlađih generacija, stvori svijest o onome šta se zbilo.
- Cilj mi je da priču ispričam na moderan, prijemčiv način, a filmovi koje sam do sada radio imali su uspeha. Ohrabrujuće je da na projekcijama vidim mnogo mladih ljudi za koje uglavnom kažemo da ih ništa ne zanima. Ja bih voleo to da promenim jer prošlost je važna jer definiše ko smo mi, a politika je važna jer određuje kuda ćemo ići. To su neke osnovne teze koje želim da prenesem kroz svoj rad i da objasnim ljudima zašto je važno da budu obrazovani i informisani. Znanje je moć. Ako nemaju znanja, onda su nemoćni, a onda drugi odlučuju za njih – istakao je Malagurski.
Sa radom na filmu, ističe on, počinju skoro pa odmah. Najprije ide istraživački dio, pa pisanje scenarija, potom snimanje koje je planirano za sljedeću godinu.
On je posebno istakao da u Republici Srpskoj postoji sluh na svim nivoima vlasti za važnost ovakvih projekata, što omogućava njihovu realizaciju.
- Mene inspirišu nepravde, a mislim da se ovde desila jedna velika nepravda, a o tome treba pričati. Film se ne zove slučajno "Republika Srpska - Borba za slobodu" i to, na neki način, nije samo priča o stvaranju Republike Srpske, iako je to centralna tema. Borba za slobodu je konstantna, ona nije samo u ratu nego i u miru. To je nešto u čemu i ja želim da učestvujem. Sloboda nam je u genima, a da bismo je imali, moramo da se borimo - rekao je Malagurski novinarima u Istočnom Sarajevu.
Konferenciji za medije prisustvovao je i Marinko Božović, načelnik opštine Istočna Ilidža.
Božović rekao je da je posebno ponosan što će, kao prvi čovjek opštine, dati svoj doprinos u realizaciji filma koji će govoriti o stvaranju Republike Srpske za koju su mnogi Ilidžanci i sarajevski Srbi dali svoje živote.
- Rat od 1992. do 1995. godine smo vojnički dobili, ali medijski izgubili i ovo je prilika da svi zajedno, jednom zauvijek, skinemo etiketu koju nosimo i pokažemo pravu istinu o stvaranju Republike Srpske – istakao je Božović.
On je dodao da će se opština Istočna Ilidža uključiti u realizaciju ovog projekta i dati svoj doprinos.
- Svu arhivsku građu iz tog perioda daćemo na rasolaganje Malagurskom i potpuno sam siguran da poslije prikazivanja ovog filma ništa više neće biti isto. Raduje me što sam dio tima koji će učestvovati u ovom istorijskom momentu, a siguran sam da će Boris to prikazati onako kako dolikuje – zaključio je Božović.