Gotovo 50 odsto povreda kičmene moždine prouzrokovano je saobraćajnim nezgodama, ostali uzroci su padovi sa visine i skokovi u vodu i ne postoji medicinski tretman kojim bi potpuno bili izliječeni povrijeđeni, rekao je Srni predsjednik Udruženja žrtava saobraćajnih nezgoda "Step" Dejan Trninić.
Trninić je naglasio da, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, svake godine oko 250.000 ljudi u svijetu doživi povredu kičmene moždine.
- Česta i najpoznatija posljedica ove povrede jeste nemogućnost hodanja, ali se osobe s povredom susreću i sa brojnim drugim zdravstvenim i psihološkim problemima - naveo je Trninić.
On je dodao da Udruženje žrtava saobraćajnih nezgoda nastoji da ukaže na izazove sa kojima se suočavaju povrijeđena lica, kao i da istakne značaj prevencije uz sprečavanje povreda kičmene moždine.
- Prioritet je poboljšanje socijalne i zdravstvene zaštite, pristupačnije obrazovanje, veći stepen zapošljavanja i generalno bolji status u društvu - ukazao je Trninić, koji je i sam doživio tešku povredu u saobraćajnoj nezgodi.
U Banjaluci je prvi put u Srpskoj obilježen 5. septembar - Međunarodni dan lica sa povredom kičmene moždine u organizaciji Udruženja žrtava saobraćajnih nezgoda
"Step" i uz podršku grada Banjaluka.
- Skrenuta je pažnja da je potrebno olakšati život osobama sa povredom kičmene moždine i njihovim porodicama i stvoriti inkluzivnije društvo i pristupačnije okruženje uklanjanjem fizičkih i svih drugih barijera - istakao je Trninić.
Od osnivanja 2022. godine Udruženje žrtava saobraćajnih nezgoda "Step" sprovodi brojne projekte koji su usmjereni na poboljšanje položaja lica sa invaliditetom.