Otvoreno pisamo advokata i pisca Predraga Savića Miloradu Dodiku i Nenadu Stevandiću prenosimo u cjelosti:
Velika je srpska bruka što je kuća u Višegradu, u kojoj je svoje detinjstvo i školske dane proveo nobelovac Ivo Andrić, čami zapuštena, zamandaljena u privatnom vlasništvu! Tu kuću koju je Andrić, nasledio od tetke Ane i tetka Ivana Matovščika, moguće je videti samo spolja. Na jednom od zidova koji gleda ka Drini i čuvenoj ćupriji, neko je, verovatno iz revolta napisao grafit : “ Ustaše“.
Posle smrti tetke i teče, Andrić je kuću dobio u nasledstvo i 17. novembra 1953. godine poklonio je Narodnom odboru Sreza Višegrad u nadi da će ona biti u sastavnom delu Doma kulture, koji je tada gradio Srez i time koristiti za kulturne sadržaje.
Međutim, mesec dana nakon toga Srez je kuću za tadašnjih 18.000 dinara prodao višegradskom mašinovođi Muhamedu Ploskiću.
Foto: in4s.net
Andrić je nakon prodaje kuće tri puta dolazio u Višegrad i samo jednom je obišao kuću. Nakon njegove smrti 1975. godine višegradska opština je pokušala da ispravi načinjenu grešku i od porodice Ploskić otkupi kuću. Međutim, nisu se mogli dogovoriti.
Ploskići su, naime, tada tražili uz otkup da im se naprave dve kuće na nekoj drugoj lokaciji, pa je svaki pokušaj dogovora propao. Sve što je tada uspelo da se uradi jeste da se na kuću 1976. godine postavi tabla sa natpisom „U ovoj kući je detinjstvo proveo nobelovac Ivo Andrić“.
Desetak godina krajem prošlog veka Andrićeva kuća je bila kod patronatom opštine, ali su po svemu odluke o eksproprijaciji kuće od Prokića ukinute.
U međuvremenu umro je Mehmed Ploskić,a ove godine i njegov sin Džemal Ploskić, koji sa familijom živeo u Švedskoj!
Višegradom kruže priče da Mehmedovi i Džemalovi naslednici za kuću traže 1,5 miliona evra.
Siromašna Opština Višegrad je tu nemoćna, zato predlažem da stvari u svoje ruke preuzme Skupština Republike Srpske. Potrebno je doneti lex specialis zakon o eksproprijaciji kuće u kojoj je odrastao Ivo Andrić i njenom pretvaranju u Muzej! Tim zakonom bi Vlada Republike Srpske mogla po skraćenom postupku da utvrdi opšti interes, a višegradska opštinska uprava bi trebala da sprovede postupak utvrđivanja tržišne vrednosti i donošenja rešenja o eksproprijaci, protiv kojeg bi bilo moguće podneti žalbu nadležnom upravnom sudu. Ta žalba ne bi trebala da odlaže izvršenje rešenja o eksproprijaciji! Sve je to u skladu sa članom 56 stav 1 Ustava Republike Srpske koji kaže :“ Zakonom se može ograničiti, ili oduzeti pravo svojine, uz pravičnu naknadu“
Sve to je i u skladu sa praksom prava na mirno uživanje imovine uspostavljenom pri Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu koji dozvoljava eksproprijaciju u cilju javnog ili opšteg interesa uz postizanje pravičnog balansa između opštih interesa i interesa pojedinaca uz uslov da je to mešanje države u skladu sa principom zakonitosti i pravne sigurnosti. Evropski sud dozvoljava da se eksproprijacija uz pravičnu naknadu sprovodi uz legitimni cilj koji je u slučaju bivše Andrićeve kuće više nego legitiman i dozvoljen.
Ako već niste u mogućnosti da po važećem pozitivnom zakonodavstvu sprovedete eksproprijaciju, onda Vam predlažem donošenje Lex specialis Zakona kojim bi se opredelila sredstva iz budžeta Republike Srpske za pravičnu nadoknadu i otvaranje muzeja posvećenog Ivi Andriću. Najpozitivniji primer predstavlja Herceg Novi sa „Kućom nobelovca Ive Andrića“ koja je za kratko vreme prerasla u ozbiljnu muzejsku i kulturno istorijsku instituciju.
U nadi da ćemo ispraviti veliku istorijsku nepravdu učinjenu prema nobelovcu Ivi Andriću i njegovoj želji iskazanoj prilikom davanja na poklon predmetne kuće, Ovim otvorenim pismom obraćam se državnim funkcionerima koje lično poznajem: Miloradu Dodiku predsedniku Republike Srpske i Nenadu Stevandiću predsedniku Skupštine. Zbog šire javnosti podsećamo da pravo predlaganja zakona i drugih propisa u Republici Srpskoj imaju: Predsednik Republike, Vlada, svaki narodni poslanik ili najmanje tri hiljade birača.
Kao autor romana objavljenog u izdanju Narodne prosvete i Filipa Višnjića „Tajna ispod mrtve mačke – priča o nestalim romanima Iva Andrića“ spreman sam da Vam pružim svaku vrstu pomoći (stručne i moralne) u cilju ostvarivanja ideje u vezi bivše kuće Andrića u Višegradu.