Savjet ministara nije odlučio o privremenom zatvaranju graničnog prelaza Gradiška

19.08.2026. 17:24
0
IZVOR: katera.news/srna.rs

Savjet ministara BiH na današnjoj sjednici razmatrao je pitanje statusa rada međunarodnih graničnih prelaza Gradiška–Stara Gradiška i Gradiška Novi most–Gornji Varoš, ali nije donio odluku o privremenom zatvaranju graničnog prelaza Gradiška–Stara Gradiška. Za usvajanje odluke u drugom krugu glasanja bila su četiri glasa, dok je pet bilo protiv.

Na telefonskoj sjednici nije usvojena ni informacija Ministarstva bezbjednosti u Savjetu ministara o statusu rada ova dva granična prelaza.

Ministarstvo bezbjednosti predložilo je razmatranje ovog pitanja jer danas ističe rješenje kojim je na lokalitetu novog mosta u Gradišci privremeno omogućen međunarodni promet putnika i robe.

Kako je navedeno, Ministarstvo bezbjednosti smatra da ne postoji pravni osnov za produženje tog rješenja, zbog čega je predloženo da Savjet ministara, u skladu sa Zakonom o graničnoj kontroli, donese odluku o privremenom zatvaranju graničnog prelaza Gradiška–Stara Gradiška na teritoriji BiH, prenosi Srna.

Predložena odluka odnosila bi se na privremeno zatvaranje ovog prelaza zbog urušavanja dijela zaštitne ograde i obustave saobraćaja preko mosta na rijeci Savi.

U međuvremenu, Ugovorom o graničnim prelazima između BiH i Hrvatske, koji se primjenjuje od 8. juna, novoizgrađeni granični prelaz Gradiška Novi most–Gornji Varoš dobio je status međunarodnog graničnog prelaza sa svim inspekcijskim službama.

Prema ovom ugovoru, BiH i Hrvatska obavezale su se da na novom prelazu rasporede policijske, carinske i inspekcijske službenike kako bi se omogućilo sprovođenje neophodnih kontrola.

Iz Savjeta ministara očekuju od nadležnih institucija BiH da, u okviru svojih zakonskih nadležnosti, preduzmu potrebne aktivnosti kako bi se spriječile štetne posljedice po putnike i privredu i obezbijedilo nesmetano odvijanje međunarodnog saobraćaja između BiH i Hrvatske.

Komentari 0
Najčitanije
  • Priča o Crkvi Preobraženja Gospodnjeg: Sudbina je odredila da ovaj hram bude sagrađen u Sarajevu
    11h 31m
    1
  • Kako je nestao drevni srpski Dubrovnik
    9h 1m
    39
  • Lice teško povrijeđeno u saobraćajnoj nezgodi na magistralnom putu Podromanija – Rogatica
    10h 23m
    0
  • Vidović: Jednokratna pomoć penzionerima do kraja avgusta
    8h 36m
    2
  • Ulična trka „Atletist 5K“ biće održana 5. septembra u Istočnom Sarajevu
    8h 31m
    0