Savjeti za bezbjednu vožnju na plus 40 stepeni

20.07.2023. 17:16
0
IZVOR: glassrpske.com

Sezona godišnjih odmora uveliko povećava gužve u saobraćaju, pa je veoma bitno da i vozač i vozilo kojim se putuje budu u punoj formi, poručuju stručnjaci.

Neki savjeti za bezbjednu vožnju na plus 40 iznenadiće i iskusne vozače.

Kako ističu u Auto-moto savezu RS, prije polaska na put neophodno je prekontrolisati tehničku ispravnost vozila.

– Posebnu pažnju treba obratiti na ispravnost upravljačkog sistema i kočnica, te provjeriti da li u rashladnom sistemu ima dovoljno tečnosti. Važno je prekontrolisati i nivo motornog ulja i po potrebi ga dosuti – kažu u AMS RS.

Na put krenuti što ranije ili naveče

Kako bi vožnja bila što ugodnija, AMS RS savjetuje vozačima da prekontrolišu i klima uređaje u vozilima i da po potrebi promijene filtere za polen.

Preporučuju i da se na put krene rano ujutro ili kasno popodne, kada sunce zađe, da se pred polazak provjeri ruta i stanje na putevima. Ove informacije vozači mogu dobiti iz AMS RS na broj 1285.

 – Pred sam polazak je neophodno provjeriti putna dokumenta i ponijeti veću količinu vode i sokova, dok alkohol, naravno, ne dolazi u obzir – poručuju iz AMS RS i podsjećaju da je upotreba bezbjednosnog pojasa obavezna za vozača i sve putnike u vozilu.

Vozači su, takođe, obavezni da djecu prevoze u propisanim sjedalicama ili podmetačima, koji odgovaraju evropskim standardima ECE.

Kako je istakao portparol AMS RS, Perica Pećanac, za bezbjedno putovanje u vrelim ljetnim danima neophodno je da automobil ima kvalitetne ljetne gume.

Šta ostaviti u automobilu

Stručne ekipe AMS RS uočile su da dosta vozila u Republici Srpskoj i usred jula imaju zimske gume, ali to, upozoravaju, nije dobro.

– Temperature asfalta su ovih dana više od 40 stepeni, a zimske gume su namijenjene za zimske uslove. Ljeti se one doslovno tope i, što je najgore,  imaju minimalnu trakciju – upozorava Pećanac.

Pokazalo se da vozilo sa zimskim gumama ljeti koči i više od 50 odsto lošije nego automobil sa ljetnim gumama, dok su posljedice poput klizanja u zavojima i gubitka kontrole nad automobilom prilično izvjesne čak i kada se ne vozi brzo.

Tokom najvrelijih dana mora se paziti i šta se ostavlja u automobilu dok je on parkiran. Naravno, niko normalan neće ni pomisliti da u vrelom vozilu ostavi dijete ili kućnog ljubimca, ali će mnogi bez razmišljanja u autu ostaviti, recimo, gazirani sok ili flašicu kisele vode.

Stručnjaci, međutim, upozoravaju da gazirano piće, kad se pregrije, može da eksplodira.

Još je veći problem sa pregrijanim mobilnim telefonima ili drugim uređajima sa baterijama, koji na velikim temperaturama mogu eksplodirati i napraviti ozbiljnu štetu.

Slična opasnost prijeti i od dezodoransa, insekticida i drugih sprejeva.

Takve stvari nikad ne treba ostavljati u kabini automobila, prenosi Srpskainfo.

Komentari 0
Povezane vijesti
Ne odlažite odlazak kod vulkanizera: Evo zašto zimske gume nisu dobre ljeti Ne odlažite odlazak kod vulkanizera: Evo zašto zimske gume nisu dobre ljeti
Kupci ne čekaju tropske vreline: Klime grabe već u aprilu Kupci ne čekaju tropske vreline: Klime grabe već u aprilu
U martu 9.023 vozila registrovana prvi put U martu 9.023 vozila registrovana prvi put
Najčitanije
  • Preminuo Vojislav Čarkić - naš dobri prota Vojo
    16h 6m
    10
  • Godišnjica smrti predsjednika SFRJ Josipa Broza Tita
    22h 47m
    13
  • Srećno i Bogom blagoslovljeno Hristovo vaskrsenje – Hristos vaskrse!
    3h 10m
    2
  • Djevojčica pala sa 13. sprata i preživjela
    14h 54m
    0
  • Na aerodromu otkrivena vreća sa zmijama u pantalonama putnika
    13h 21m
    0