Scenski prikaz Svetog Nikole koji je slatkišima obradovao djecu u Sokocu

16.12.2021. 13:15
0
IZVOR: SRNA

Na Sokocu je danas organizovan scenski prikaz u kome Sveti Nikola sa darovima u pratnji anđela prolazi kroz grad i daruje djecu slatkišima, povodom obilježavanja Nikoljdana, jednog od najvećih hrišćanskih praznika.
Organizator ove tradicionalne svečarske vožnje, 26. put je sokolačka Ustanova za kulturu "Pero Kosorić", u saradnji sa Crkvenom opštinom Sokolac.

Vršilac dužnosti direktora ove ustanove Duška Lukić rekla je novinarima da je manifestacija prvi put održana ratne 1995. i da je zahvaljujući želji da se sačuva tradicija obilježavanja praznika i razvija volja za darivanjem opstala do danas, uprkos teškim vremenima.

Ona je navela da je Nikoljdanska povorka praćena okupljenim mališanima krenula iz porte crkve Svetog proroka Ilije, a potom Ulicom Cara Lazara i zadržala u dvorištu vrtića i Osnovne škole "Sokolac".

Slika

Cilj ove manifestacije je da se kroz scenski prikaz približi lik Svetog Nikole, kojeg Srpska pravoslavna crkva i vjernici obilježavaju 19.decembra.

Lukićeva se zahvalila opštini Sokolac i preduzeću "Dito" koji su obezbijedili slatkiše za mališane, kao i svim ustanovama i pojedincima koji su pomogli u realizaciji ove manifestacije.

Vršilac dužnosti direktora u sokolačkom vrtiću Spomenka Malović je najavila da će, osim današnje "posjete Svetog Nikole", u ovoj ustanovi lomljenjem slavskog kolača sutra biti obilježena krsna slava Nikoljdan u skladu sa preporučenim epidemiološkim mjerama.

Ona je dodala da će, u okviru "Nikoljdanskih svečanosti", mališani vrtića sa vaspitačima u srijedu, 22. decembra, oganizovati priredbu u Parohijskom domu crkve Svetog proroka Ilije od 17.00 časova. 

Komentari 0
Povezane vijesti
Obilježavanje Dana odbrane Sarajevsko-romanijske regije 16. juna Obilježavanje Dana odbrane Sarajevsko-romanijske regije 16. juna
Na Sokocu pronađena puška Na Sokocu pronađena puška
Iguman manastira Hilandar, arhimandrit Metodije, posjetio „Novi Zejtinlik“ i „Sokolicu“ Iguman manastira Hilandar, arhimandrit Metodije, posjetio „Novi Zejtinlik“ i „Sokolicu“
Najčitanije
  • Firma “Konstrukcije Monting” zapošljava radnike u stalni radni odnos
    16h 46m
    2
  • Zoran Trapara napustio Ujedinjenu Srpsku
    9h 31m
    0
  • Istočno Novo Sarajevo: Kompletan Opštinski odbor DEMOS-a prešao u Ujedinjenu Srpsku
    14h 22m
    12
  • Dola - pivski Vitlejem i Zid plača
    17h 35m
    5
  • Sve tajne Karađorđevog tajnog savjetnika Ivana Jugovića
    17h 36m
    2