Simović: U Jošanici više od 30 godina ne gori slavska svijeća, nadam se pravdi

09.08.2023. 12:39
0
IZVOR: katera.news

Sramota je što se više od tri decenije čekalo na podizanje optužnice za zločin u fočanskom selu Jošanica u kojem su pripadnici takozvane Armije BiH na monstruozan način ubili 56 srpskih civila na krsnu slavu Nikoljdan.

Rekao je ovo za Kateru Ljubiša Simović, predsjednik Udruženja prognanih i raseljenih Srba i svjedok stravičnog zločina u Jabuci, drugom fočanskom selu u kojem je počinjen pokolj srpskih civila, nakon što je juče iz Tužilaštva BiH saopšteno da je podignuta optužnica protiv 13 nekadašnjih komandanata i pripadnika takozvane Armije BiH, koji se terete za ratne zločine nad žrtvama srpske nacionalnosti u mjestu Jošanica kod Foče u decembru 1992.

- U Jošanici se desio jedan od najstrašnijih zločina u Odbrambeno-otadžbinskom ratu u BiH. Na Nikoljdan, 19. decembra 1992. godine, pripadnici takozvane Armije BiH na kućnom pragu svirepo su ubili 56 mještana Gornje Jošanice. Nisu pošteđeni ni žene i djeca – naveo je Simović.

U ovom selu ne gori slavska svijeća više od 30 godina, od kad je ugašena 1992. godine zajedno sa 56 nevinih srpskih života, a naš sagovornik ističe da se u više navrata u BiH pokazalo da samo Srbe osuđuju za ratne zločine.

- Nadam se da će pravda za sve nevino stradale u Jošanici, ali i sve stradale srpske civile ugledati svjetlo dana. Pravda je spora, ali dostižna  – rekao je Simović.

On napominje da će istrajati u namjeri da počinioci odgovaraju za nedjela koja su počinili u ovom fočanskom selu.

Mnogi od izvršioca zločina u Jošanici, ali i u fonansko selu Jabuka su preminuli, a veliki broj porodica žrtava nije dočekao pravdu. I dalje postoje živi svjedoci tih stravičnih zločina koji će nastojati da dokažu da su u fočanskom selu Jošanica i Jabuka dogodili najstrašniji zločinu u proteklom ratu u BiH – istakao je Simović.

Simović je podsjetio da je predmet vezan za zločine u Jabuci u Tužilaštvu BiH, i da će optužnice u ovom predmetu biti podignute odmah nakon predmeta „Jošanica“.

- Masakr nad srpskim civilima 18 sela nekada fočanske mjesne zajednice Jabuka, koja je nakon Dejtonskog sporazuma pripala FBiH, prvo je masovno stradanje Srba u opštini Foča u proteklom ratu, a za koje počinioci još nisu izvedeni pred lice pravde. Ne smijemo zaboraviti da je najmlađa žrtva bio trinaestogodišnji dječak Novo Elez – podsjetio je Simović i zaključio da vjeruje u božju pravdu.

Iz Tužilaštva BiH juče je saopšteno da je podignuta optužnica protiv 13 nekadašnjih komandanata i pripadnika takozvane Armije BiH za zločin u Jošanici.

U Jošanici je ubijeno 56 civila srpske nacionalnosti, ranjeno oko 10 žrtava, a kuće, imovina, poljoprivredni i pomoćni objekti zapaljeni su i uništeni.

- Oružani napad koji su vodili i u kojem su učestvovali optuženi izvršen je na nebranjeno selo, naseljeno civilnim stanovništvom, a među žrtvama bilo je starijih osoba, žena i djece, najstarija žrtva bio je starac od 88 godina, a najmlađa žrtva bila je djevojčica od dvije godine - saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

Neke od žrtava su mučene i ubijene na izuzetno svirep način.

Optuženi Ahmet Sejdić i Ferid Buljubašić kao komandanti dodatno se terete za zločine u selima u Višegradu i Čajniču 1992. i 1993. godine.

Optuženi su i Rašid Sobo (58) rođen u Foči, Šefko Glušac (62) rođen u Foči, Zakir Jamak (54) rođen u Višegradu, Bahrudin Muhić zvani Bane (59), rođen u Višegradu, Adem Fehrić (61) rođen u Višegradu, Mustafa Poljo zvani Musa (58) rođen u Višegradu, Enver Kustura zvani Pena (56) rođen u Višegradu, Muhamed Liska (50) rođen u Višegradu, Sakib Čakar (66) rođen u Višegradu, Izet Sejdić (67) rođen u Višegradu i Munir Nalo (53) rođen u Višegradu.

Dobro organizovane i unaprijed pripremljene, naoružane brojne muslimanske snage ušle su 19. decembra 1992. godine iz pravca Goražda u zaleđe srpskih položaja i, paleći sve pred sobom, na kućnom pragu dok su se spremali da lome slavski kolač, masakrirali žene, starce i djecu.

Desetak zaselaka Gornje Jošanice u opštini Foča izbrisano je sa geografske karte, cjelokupno civilno stanovništvo je ubijeno, a sva imovina opljačkana i spaljena. U trenutku napada na Jošanicu u njoj nije bilo formacija Vojske Republike Srpske. Slabo naoružani i brojčano inferiorni mještani nisu imali mogućnost odbrane sela.

Na nejač je udarilo više od 300 vojnika, nastavljajući ustaljenu praksu napada na srpska sela u širem rejonu Podrinja u dane velikih hrišćanskih praznika. Ubijali su redom, najmanje metkom. Klali su, masakrirali, palili, svirepo i zvjerski.

Među ubijenima je bila 21 žena, kao i troje djece mlađe od 11 godina. Najmlađa je bila dvogodišnja Danka Tanović, a ubijeni su i sedmogodišnji Dražen i njegova desetogodišnja sestra Dragana. Najstarija žrtva u ovom pokolju bio je devedesetogodišnji Rade Pljevaljčić.

Ubijeno je 16 Višnjića, devet članova familije Kulić, po pet u familijama Grujičić i Blagojević, zatim četvoro Davidovića, po troje Jegdića, Pljevaljčića i Stojanovića, dvoje Mićevića i Ivanovića, te po jedan član iz porodica Škipina, Stevanović, Jagodić i Tanovića.

Komentari 0
Povezane vijesti
Potvrđena optužnica zbog nasilja u porodici Potvrđena optužnica zbog nasilja u porodici
Podignuta optužnica za ubistvo Danke Ilić Podignuta optužnica za ubistvo Danke Ilić
Tužilaštvo BiH podiglo još jednu optužnicu za zločin u Jošanici Tužilaštvo BiH podiglo još jednu optužnicu za zločin u Jošanici
Najčitanije
  • Danas slavimo Svetog Nektarija Eginskog
    18h 2m
    0
  • Zemljoradnik s ratnim ordenjem svirao klarinet
    16h 13m
    1
  • Snijeg izazvao probleme na Sokocu: Bez struje i vode u pojedinim dijelovima opštine
    17h 47m
    1
  • Preminuo Dragan Marković Palma
    6h 44m
    0
  • Održan zajednički sastanak o klizištu na Trebeviću
    7h 9m
    1