Sindikat iz RS objavio iznos plate: Evo koliko zarađuje doktorica sa 37 godina radnog staža

21.03.2026. 12:16
3
IZVOR: 6yka.com

Samostalni sindikat radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Republike Srpske objavio je platnu listu svoje predsjednice, prim. dr Zorislave Lukić, ljekara specijaliste sa 37 godina radnog staža, navodeći da time želi javnosti pokazati stvarno stanje u zdravstvenom sistemu Republike Srpske.

Kako su saopštili iz sindikata, neto plata dr Lukić, nakon obračuna svih zakonom propisanih poreza i doprinosa, iznosi 2.920,26 KM.

Iz sindikata ističu da ovaj iznos uključuje i naknade po osnovu minulog rada, toplog obroka i regresa, te naglašavaju da bi se njihovim izuzimanjem dobio stvarni iznos osnovne plate ljekara specijaliste.

- Navedeni podaci jasno ukazuju na činjenicu da, nakon više od 37 godina rada, profesionalne odgovornosti i kontinuiranog usavršavanja, neto primanja ljekara specijaliste u Republici Srpskoj iznose manje od 3.000 KM - poručili su iz sindikata.

Objavu platne liste sindikat vidi kao odgovor na, kako navode, javne istupe i tvrdnje o navodno visokim platama zaposlenih u zdravstvenom sektoru.

U saopštenju su postavili i javno pitanje ministru zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske: da li iznos od 2.920,26 KM predstavlja adekvatnu naknadu za složenost posla, nivo odgovornosti i društveni značaj zdravstvenih radnika.

Istovremeno, sindikat je pozvao ministra da objavi svoju platnu listu, kao i platne liste direktora zdravstvenih ustanova, uz poruku da je puna transparentnost neophodna u javnom sektoru.

Najavili su i mogućnost objavljivanja platnih lista drugih zaposlenih u zdravstvenom sistemu, posebno medicinskih sestara i tehničara, ukoliko to bude potrebno radi potpunog informisanja javnosti.

Sindikat se osvrnuo i na ranije izjave ministra o izmirenju dugovanja zdravstvenih ustanova iz prethodnog perioda, postavljajući pitanje ko je odgovoran za nastanak tih dugovanja i zbog čega do danas nije utvrđena niti procesuirana odgovornost za njihovo stvaranje.

- Neprihvatljivo je da se kao uspjeh predstavlja saniranje posljedica neodgovornog upravljanja, bez utvrđivanja krivične i materijalne odgovornosti odgovornih lica - navodi se u saopštenju.

Iz sindikata poručuju da uređen i održiv zdravstveni sistem podrazumijeva odgovorno upravljanje javnim sredstvima, transparentnost rada i jasnu odgovornost svih nosilaca funkcija, te najavljuju da će nastaviti insistirati na istini, transparentnosti i zaštiti prava zaposlenih u zdravstvu.

Komentari 3
  • Generic placeholder image
    Haha 23.03.2026. 04:10
    Al zato drotu sa 6 mj akademije daj 2500km
  • Generic placeholder image
    Bot 22.03.2026. 09:42
    Oni da šta vrijede i znaju davno bi otišli u privatnu praksu. Ostao samo kadar koji nema pojma. I 3000 im im je puno. Malo ti je ,napusti,ima ko jedva čeka da radi od mladih.
  • Generic placeholder image
    Tako i treba 21.03.2026. 19:34
    Ljekari i profesori su se trebali prvi pobuniti protiv ovog zla na vlasti... Ali nisu, pa neka sada uživaju kad policajac ima 2500 platu, a doktor opšte prakse manje od 2000. A neka i narod uživa kad bude išao kod istih tih doktora privatno, i pregled bude plaćao 100-150 KM.
Povezane vijesti
Slijedi toplotni talas u Republici Srpskoj Slijedi toplotni talas u Republici Srpskoj
Rođeno 17 beba u Srpskoj Rođeno 17 beba u Srpskoj
U Srpskoj rođena 21 beba U Srpskoj rođena 21 beba
Najčitanije
  • Kojić odgovorio Dodiku: „Ponovo ste se Pala sjetili u izbornoj godini“
    21h 33m
    0
  • Danas „Konferencija beba“ u Palama
    5h 39m
    0
  • Emotivan susret sarajevskih građevinaca nakon 50 godina mature
    4h 22m
    0
  • Božović: „Pohod na klanac“ je hodočašće sjećanja i poštovanja
    6h 0m
    0
  • Teodora Simeunović učenik generacije Osnovne škole „Sveti Sava“ Istočno Novo Sarajevo
    21h 15m
    1