Sinhronizovano djelovanje nadležnih institucija i službi neophodno je za adekvatnu pomoć žrtvama porodičnog nasilja, dok je prevencija uslov za smanjenje slučajeva nasilja, rečeno je na današnjem sastanku koji je u Istočnom Sarajevu organizovalo Udruženje građana "Ženski interaktivni ruralni centar" /ŽIR/.
Ističući značaj sinhronizovane podrške žrtvama porodičnog nasilja, izvršni direktor ŽIR-a Milena Regoje navela je da se s tim ciljem unapređuje saradnja sa policijom, centrom za socijalni rad, školama, domovima zdravlja, centrom za mentalno zdravlje i drugima koji mogu pružiti podršku kada su u pitanju žene žrtve porodičnog nasilja.
- Globalna, ali i naša istraživanja ukazuju na to da je svaka druga žena do 15. godine preživjela neki oblik nasilja, dok su od 10 ubijenih u porodičnom nasilju devet žene - rekla je Regoje.
Ona je ukazala na činjenicu da je tokom i nakon pandemije virusa korona povećan broj žena zatražio pomoć zbog nasilja u porodici.
Psiholog Ljiljana Purković istala je potrebu unapređenja mehanizama zaštite žrtava porodičnog nasilja, pri čemu su nezaobilazni sinhronizovano djelovanje nadležnih službi i stručnjaka različitih profila.
Prema njenim riječima, svaka lokalna zajednica može dosta učiniti, počevši od najranijih dana, osnovnih i srednjih škola, kada je u pitanju prevencija porodičnog nasilja.
Koordinator stručnog tima Sigurne kuće u Bijeljini Milka Stević rekla je da bitno da lica koja trpe nasilje i profesionalci koji rade u nadležnim institucijama prepoznaju značaj i ulogu sigurne kuće, kao i pravovremenog zajedničkog pristupanja rjašavanja problema porodičnog nasilja.
Današnji sastanak održan je u okviru projekta "ISKRA" – Istočno Sarajevo ka kvalitetnom koordinisanom odgovoru na rodno zasnovano nasilje akcijom, koji je podržala banjalučka Fondacija "Udružene žene".