Slađana Kobas - trinaesta zvjezdica

09.02.2021. 09:46
0
IZVOR: Srna

Danas se navršilo 15 godina od smrti Slađane Kobas do tada jedine preživjele bebe iz banjalučkog porodilišta 1992. godine, kada je, zbog zatvorenog koridora i nemogućnosti da se iz Srbije dopremi kiseonik za inkubatore, umrlo dvanaestoro novorođenčadi.

Slađana je bila trinaesta zvjezdica među banjalučkim prijevremeno rođenim bebama. Ostalih 12 banjalučkih beba umirale su tokom proljeća 1992. godine, jer su saobraćajne veza između Republike Srpske i SR Jugoslavije presjekle hrvatske i muslimanske ratne jedinice, a zapadni dijelovi Srpske i Republike Srpske Krajine našli su se u okruženju.

Banjalučkoj bolnici je nedostajalo kiseonika, pa su srpske bebe umirale.

Dvije su preživjele - Slađana Kobas i Marko Medaković, ali su imali otežan razvoj.

Tako je Slađana Kobas umrla 9. februara 2006. godine u Prijedoru, gdje je i sahranjena.

Upravo taj nedostatak kiseonika i umiranje beba navelo je komandu Prvog krajiškog korpusa Vojske Republike Srpske /VRS/ da izvede akciju pod nazivom "Koridor 92", koja je uspješno okončana 26. juna 1992. godine, pa je poslije skoro dva mjeseca konačno uspostavljena veza sa Srbijom.

Sedam dana nakon smrti posljednje bebe, Vojska Republike Srpske zajedno sa jedinicama Srpske vojske Krajine uspostavlja koridor sa Srbijom, kojim se od tada kiseonik redovno mogao dostavljati, a omogućeno je bolje snabdijevanje zapadnih srpskih zemalja.

Dvije bebe iz Banjaluke uspjele su da prežive, ali ne zadugo i ne bez posljedica.

Komentari 0
Povezane vijesti
Srpska bogatija za 18 beba Srpska bogatija za 18 beba
Srpska se u Srbiji zadužuje 22 miliona evra Srpska se u Srbiji zadužuje 22 miliona evra
Domaći farmeri na ivici Domaći farmeri na ivici
Najčitanije
  • Milanko Cicović - ne uprlja srce mržnjom, a pokaza čojstvo i junaštvo
    12h 25m
    11
  • Sutra obustava saobraćaja u Krupačkim stijenama
    17h 29m
    2
  • U iskakanju tramvaja poginuo 23-godišnjak
    14h 27m
    2
  • "Linija" nije ratna drama, već dubok prikaz humanosti i samožrtvovanja doktora Lazića
    14h 11m
    2
  • Sramno skandiranje navijača Željezničara: "Gazi četnike"
    10h 2m
    3