Aleksandar Jakšić sa Sokoca posvetio je dvije decenije istraživanju porijekla plemena Drobnjaci, čiji su znameniti potomci, kako navodi, naučnik Jovan Cvijić, reformator srpskog jezika Vuk Stefanović Karadžić, srpski vojvoda Živojin Mišić, književnici Meša Selimović i Borislav Pekić, kao i prababa najboljeg tenisera svih vremena Novaka Đokovića.
Jakšić, koji je magistar računarskih nauka, za Srnu kaže da je o plemenu Drobnjaci, od kojih su i njegovi Jakšići sa Glasinca, pripremio knjigu, koju planira da objavi uoči Đurđevdana.
Istraživanje za knjigu "Pleme Drobnjaci: Od 13. do 19. vijeka", Jakšić je počeo prije dvije decenije, dok su "stare pamtiše u porodici još bile dobrog zdravlja da prenesu porodične uspomene i predanja".
Njegovo prvobitno interesovanje o precima i porijeklu Jakšića sa Glasinca preraslo je iz hobija u posvećen istraživački rad koji ga je, kako kaže, Božijom voljom naposlijetku doveo i do nekih fascinantnih spoznaja od kojih bi neke mogle biti doprinos srpskoj srednjovjekovnoj istoriografiji.
Jakšić ističe da je identifikovao više od 550 prezimena potomaka plemena Drobnjak širom Balkana, navodeći da će ovaj broj vremenom doći i do 2.000.
Veliki dio stanovništva Sarajevsko-romanijske regije, tvrdi Jakšić, vodi porijeklo iz starohercegovačkih, kao i starih crnogorskih plemena, posebno iz oblasti Stare Hercegovine, poput Drobnjaka, Pivljana, Banjana i Nikšićana.
Prema njegovim riječima, to je jedno od najznamenitijih srpskih srednjovjekovnih plemena koje se može utemeljeno pratiti još od početka 13. vijeka.
- Do ovih i mnogih drugih saznanja sam došao jednim sistematičnim i sveobuhvatnim sagledavanjem tematike, počev od proučavanja obimne postojeće etnografske i istorijske literature, preko arhivskih izvora, deftera, popisa, mramorja, pa sve do DNK testova - navodi Jakšić.
On ističe da su među znamenitim potomcima Drobnjaka naučnik Jovan Cvijić, reformator srpskog jezika Vuk Stefanović Karadžić, srpski vojvoda Živojin Mišić, književnici Meša Selimović i Borislav Pekić, kao i prababa najboljeg tenisera svih vremena Novaka Đokovića.
- Iz mog drobnjačkog bratstva Kosovčića, istakao bih vojvodu Đurjana, koji mi je daleki prastric, predvodnik Drobnjaka u Kosovskoj bici 1389. godine, u okviru humskog odreda vojvode Vlatka Vukovića Kosače, odnosno u okviru vojske kralja Srba i Bosne i Pomorja Tvrtka Kotromanića - kaže Jakšić.
Jakšić tvrdi da prikupljani istorijski podaci govore da je vojvoda Đurjan brata Joka oženio sa Grlicom, odivom Nemanjića, te da su od njih nastali Kosovčići-Omakalovići, rod iz koga samo na Glasincu, Romaniji i u samom Sarajevu ima više od 20 prezimena i svi slave Savindan.
- I DNK testovi su potvrdili spoznaje iz etnografske literature, odnosno da smo u bližem rodu. Drobnjake i Kosovčiće je lično krstio prvi srpski arhiepiskop Sveti Sava - ističe Jakšić i dodaje da su još dva slavna imena od bratstva Kosovčića vojvoda Pavle, njegov prapradjed, kao i njegov prastric vladika Dionisije, mitropolit Zvornika i Drobnjaka.
Jakšić je sačinio i najstariji rodoslov plemena Drobnjaka i bratstva Kosovčića, koji seže od 13. vijeka do danas, te naglašava da je istražujući uradio i sopstveni rodoslov, koji po direktnoj neprekinutoj muškoj liniji ima 23 generacije, sa imenima njegovih predaka sa približnim godinama rođenja, prožimajući punih osam vijekova.
On poziva sve potomke Drobnjaka da podrže njegov rad, te da više informacija o ovom plemenu mogu naći na internet stranici "Drobnjaci" /drobnjaci.com/.
Recenzenti Jakšićeve knjige o plemenu Drobnjaci su Tomaš Ćorović i Nemanja Dević.