Timovi za potragu i spašavanje probijaju se kroz planine ruševina nakon smrtonosnih zemljotresa koji su u ponedjeljak pogodili južnu Tursku.
Veći dijelovi centra grada Kahramanmaraš, epicentra zemljotresa magnitude 7,7 i 7,6 pretvorili su se u ruševine. Stambene zgrade, kancelarije, banke, sve je srušeno.
Desetine lokalnih organizacija i volonteri koji stalno dolaze pomažu u operacijama potrage, spašavanja i pružanja pomoći.
S obzirom na obim razaranje u ovo područje stigli su i međunarodni timovi da pomognu u pronalaženju preživjelih.
U predgrađu Kahramanmaraša, spasioci iz Srpske bore se da uklone ruševine stambene zgrade.
- Šokirani smo nakon što smo vidjeli razmjere zemljotresa - rekao je za Anadoliju zamjenik direktora Uprave civilne zaštite Republike Srpske Nenad Ćuk.
On predvodi tim od 22 osobe Specijalizovane jedinice za urbano traganje i spašavanje Civilne zaštite.
- Saosjećamo se sa turskim narodom i nacijom. Turska nam je pomogla u poplavama 2014. godine i naša je moralna i ljudska obaveza da na neki način pomognemo - rekao je Ćuk.
Dodao je da će njegov tim biti u Turkskoj sve dok budu potrebni.
Nedaleko od njih je tim za potragu i spašavanje iz Japana koji traži ljude zarobljene pod ruševinama.
- Imamo 73 člana podijeljena u četiri grupe, nekoliko pasa tragača i oko 15 tona opreme za operacije pretraživanja - rekao je jedan od članova japanskog tima.
Prema njegovim riječima, svi članovi japanskog spasilačkog tima raspoređeni su u Kahramanmarašu.
U provincijskom centru Uprave za vanredne situacije (AFAD) spasilački timovi iz cijelog svijeta postavljaju svoje šatore i spremaju se za raspoređivanje.
Osoblje iz različitih država stiče nove prijatelje, fotografišu se i razmjenjuju brojeve telefona.
Predstavnici nekoliko zemalja, među kojima Ujedinjenih Arapskih Emirata, Izraela i drugi, podigli su svoje zastave.
- Ovdje smo i pokušavamo pomoći na sve načine - rekao je član tima za spašavanje iz Dubaija.
Nedaleko od njega izraelski tim postavio je šatore za svoje osoblje, a članovi timova iz Azerbejdžana razgovaraju o daljem rasporedu.
Stanovništvo
Stanovnici Kahramanmaraša još uvijek su u šoku.
Uz puteve se nalaze improvizovane kuhinje za porodice, ljudi jecaju, grle jedni druge i dijele šoljice čaja čekajući vijesti o svojim najmilijima.
- Ovdje je bila ogromna zgrada sa mnogo kancelarija do nedjelje uveče kada sam prošao ovuda. Sada je ruševina - rekao je muškrac srednjih godina koji se preziva Jilmaz.
Dok je većina grada oštećena zbog jakih zemljotresa, koje su seizmolozi prozvali najgorim u 21. vijeku, naselja izvan centra grada izgledaju napušteno jer su stanovnici otišli da vide svoje rođake.
- Probudio sam se u vrijeme zemljotresa i izjurio iz zgrade. Nakon nekoliko minuta vratio sam se u svoj udobni krevet - rekao je Alici, privrednik koji živi na periferiji.
Nije znao da je kuća njegovog rođaka u centru grada uništena u prvom zemljotresu jačine 7,7 stepeni po Rihteru u ponedjeljak u 4.17 časova po lokalnom vremenu. Još jedan potres magnitude 7,6 pogodio je zemlju devet sati kasnije.
- Zvao sam rođake koji žive u centru grada - ispričao je Alici.
Naglasio je da mu je sa svakom sekundom srce lupalo sve brže.
- Ujutro smo požurili da vidimo rodbinu. Nažalost, ujaka nismo uspjeli spasiti - rekao je Alici, pokazujući na srušenu zgradu u kojoj su živjeli njegovi rođaci.
U razornim zemljotresima u Turkskoj srušene su 6.444 zgrade. Od ponedjeljka, prema podacima AFAD-a zabilježeno je 1.509 naknadnih potresa.
Turska je proglasila tromjesečno vanredno stanje u deset provincija pogođenih zemljotresima.