Sastanak gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića sa predstavnicima Udruženja amputiraca Istočno Sarajevo održan je danas u prostorijama Opštine Istočna Ilidža. Razgovoru o problemima prisustvovao je i predsjednik Udruženja djece sa poteškoćama u razvoju „Zagrljaj“ Predrag Pušara.
Predsjednik Upravnog odbora Udruženja amputiraca Istočno Sarajevo Srđan Jeremić upoznao je Stanivukovića sa problemima, ali i uspjesima ovog udruženja.
Ovo udruženje, prema riječima Jeremića, postoji već petnaestak godina, a obuhvata, pored Istočnog Sarajeva i područje Foče, Višegrada i Rogatice.
Jeremić je objasnio da je o položaju i statusu invalida na obuhvatnom području putem dopisa obavijestio i Vladu Republike Srpske, kao i resorno ministarstvo.
- Jedan od problema sa kojima se susrećemo je svakako zapošljavanje. Riječ je o kompleksnoj situaciji, koja se ne može riješiti. Većina objekata je neprilagođena za invalide. U urbanim dijelovima grada je to, u većem dijelu riješeno – naveo je on.
Foto: katera.news
Jeremić je ukazao i na svojevrsan paradoks – činjenicu da ratni vojni invalidi ne plaćaju, dok mirnodopski i civilne žrtve plaćaju određenu participaciju za izradu ortopedskih pomagala.
Takođe, isti problem sa participacijom se, kako objašnjava, pojavljuje i kod banjskog liječenja.
- Već godinama se borimo da se taj pravilnik izmijeni. U finansijskom dijelu možda ne treba mijenjati taj pravilnik, ali u zdravstvenom problemu smo svi isti. Zašto da, ako je neko kao civilna žrtva rata, dijete u od osam godina, u ratu ostao bez obje noge plaća participaciju na 15 dana boravka u banji koja je oko 20% na određeni iznos novca – rekao je on.
Jeremić je podsjetio da su članovi ovog udruženja 2016. godine biciklima otišli do Moskve, devet puta biciklima i jednom pješke otišli na Svetu Goru.
- Mi na taj način pokušavamo i da privučemo pažnju javnosti što je jako teško. Teško je jer smo tražili, recimo na državnoj televiziji da imamo jednom mjesečno emisiju o prosječnom životu invalida – rekao je Jeremić.
Foto: katera.news
Draško Stanivuković je izrazio zadovoljstvo što se nalazi u, kako kaže, Srpskom/Istočnom Sarajevu, te što ima priliku da razgovara sa dva veoma važna udruženja.
On ističe da se Republika Srpska i generalno društvo u cjelini mjeri po tome, ne koja je snaga najmoćnijih u društvu, nego kako se odnosimo i koja je briga prema najranjivijim, prema onima kojima zaista potrebna podrška.
Stanivuković dodaje da je podizanje svijesti i inkluzija ključ svega.
On je, kao pozitivan primjer, ukazao na Biljanu Nedić.
- Divna, mlada košarkašica koja je osoba sa invaliditetom u kolicima postigla najveće rezultate. Za Dan grada dodjeljujemo nagradu Najinspirativnija žena, a ona je postala upravo to. Suština njene promocije i prezentacije u javnosti, kao i nagrade koje smo dodijelili njoj je upravo da se pokaže koliko jedna osoba, koja je lice sa invaliditetom, može postići i koliko se može uključiti u društvo da bude primjer i pokretač svima onima koji prolaze kroz iste te stvar. Ista stvar je i sa porodicama djece sa poteškoćama u razvoju – rekao je Stanivuković, koji je i predsjednik PDP-a.
Foto: katera.news
Prema njegovim riječima, grad Banjaluka trenutno radi jedan važan projekat.
- Radimo jednu kuću „Predah“, koja će biti namijenjena za privremeni i stalni smještaj djece i lica s poteškoćama u razvoju. Želja svakog roditelja jeste da ga dijete ne živi, a ta djeca, kasnije ljudi, ne budu stopostotno samostalna za život. Jednostavno, to je stanje koje to ne dozvoljava. U Republici Srpskoj nema nijedan ustanova koja na adekvatan način može trajno da zbrine te osobe i lice i da najveći strah roditelja u konačnici iščezne – objasnio je on.
Kako dodaje, postavljen je kamen temeljac i očekuje se da „Predah“ naredne godine bude otvoren.
On je ukazao i na pokrenutu inicijativu ukidanja PDV-a na ortopedska pomagala.
- Neko treba da plati kolica 9.000 KM, neka su 17.000, a neke proteze i po 20.000 KM. Niko ne uzima protezu od 20.000 KM iz hira, nego zavisno od problematike. Ako je država spala na to da zarađuje na slučajevima i životnim problemima, to nije država. Suština države jeste da oporezuje moćne, da uzme od onih najsnažnijih i snagom te snage da onima kojima je zaista podrška potrebna. Država mora da misli o toj socijalno-ekonomskoj pravdi i pravičnosti – jasan je Stanivuković.
On ističe da se ne može isto oporezivati „neko kome je noga, ruka ili kolica potrebna za život i onaj ko želi da kupi najnoviji, najljepši telefon“.