Statusna konferencija generalu Ratku Mladiću

03.10.2019. 08:48
0
IZVOR: Srna

U Hagu će danas pred Mehanizmom, nasljednikom Haškog tribunala, biti održana statusna konferencija u slučaju nekadašnjeg načelnika Generalštaba Vojske Republike Srpske generala Ratka Mladića, a pitanja njegovog zdravlja biće najvažnija za odbranu.

Generalov sin Darko Mladić rekao je Srni da je to redovna statusna konferencija na kojoj će biti razmatrana statusna pitanja, kao i prošli put.

-U odnosu na prošli put, nemamo nikakvih izmena. Njegovo stanje nije se promenilo ni nabolje, ni nagore, tako da u ovom trenutku nema nikakvih specijalnih novosti-, rekao je Darko Mladić.

On ističe da ne može da govori više detalja zato što će veći dio statusne konferencije biti, vjerovatno, na zatvorenoj sjednici, kao i da će pitanja zdravlja u ovom trenutku biti najviše bitna za odbranu.

-U vezi sa statusom odbrana ima svoje teme, ali za porodicu je najvažnije pitanje zdravlja-, rekao je Darko Mladić.

Statusna konferencija zakazana je od 15.00 do 16.00 časova.

Iz Međunarodnog mehanizma za krivične sudove, koji je nasljednik Haškog tribunala, saopšteno je da je prethodna statusna konferencija održana 13. juna i da je general Mladić u pritvorskoj jedinici UN, gdje čeka odluku povodom žalbe koju je uložio na presudu Sudskog vijeća.

U odluci se navodi da statusna konferencija, uz saglasnost generala Mladića u pisanoj formi, može biti održana bez njegovog prisustva ili uz njegovo učešće putem telekonferencije, ukoliko on to želi.

Generala Ratka Mladića /76/ Haški tribunal je nepravosnažno osudio na doživotni zatvor za zločine u BiH u minulom ratu. Na prvostepenu presudu žalbu su uložili i Mladićeva odbrana i haško tužilaštvo.

Poslije ulaganja žalbi i razmjene pisanih argumenata odbrana generala Mladića i haško tužilaštvo u dogledno vrijeme trebalo bi da žalbe usmeno obrazlože pred sudijama.

General Mladić je u pritvoru u Hagu od ljeta 2011. godine, kada je uhapšen u Srbiji.

Suđenje je počelo 16. maja 2012. godine. Prvostepenom presudom od 22. novembra 2017. godine osuđen je na doživotni zatvor.

 

 

Komentari 0
Povezane vijesti
Darko Mladić: Odbrana sutra podnosi mehanizmu komentar na izvještaj nezavisnih ljekara Darko Mladić: Odbrana sutra podnosi mehanizmu komentar na izvještaj nezavisnih ljekara
Stigli izvještaji vještaka o zdravstvenom stanju generala Mladića Stigli izvještaji vještaka o zdravstvenom stanju generala Mladića
Hag odbio sastanak sa delegacijom Srpske o zdravstvenom stanju generala Mladića Hag odbio sastanak sa delegacijom Srpske o zdravstvenom stanju generala Mladića
Najčitanije
  • Vremeplov - U velikom požaru na Baščaršiji izgorjelo 1.600 srpskih dućana
    9h 2m
    4
  • Željko Pržulj – Vladika (odlomak)
    7h 54m
    0
  • Motociklista sa Pala teško povrijeđen u saobraćajnoj nezgodi
    17h 41m
    0
  • Emanuel Žofre ima najbolje šanse da bude naredni visoki predstavnik u BiH
    15h 2m
    0
  • Održan Sajam Crvenog krsta u Istočnom Novom Sarajevu (FOTO)
    14h 13m
    0