U Studentskom centru "Boriša Starović" u Foči danas je svečano otkrivena ploča sa imenom ovog istaknutog akademika i hirurga, jednog od osnivača Univerziteta u Istočnom Sarajevu, čime je ozvaničen novi naziv za dosadašnji Studentski dom.
Povodom tri decenije postojanja Medicinskog fakulteta u Foči, čiji je prvi dekan bio akademik Starović, otkrivena je i bista ovom velikanu ispred Muzeja Stare Hercegovine, odmah pored nedavno postavljene biste prvog hirurga u BiH i jednog od prvih akademika sa ovih prostora Rista Jeremića.
Otkrivanju ploče i biste prisustvovao je ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željko Budimir, dekan Medicinskog fakulteta Dejan Bokonjić, načelnik opštine Foča Milan Vukadinović, ćerka Boriše Starovića, kao i članovi porodice tragično stradalog direktora Studentskog doma Dalibora Pljevaljčića.
Foto: srna.rs
Obje biste rad su vajara Velimira Karavelića iz Srbije.
Mada su živjeli u različitim epohama, dosta je sličnosti između Jeremića i Starovića.
Obojica su bili vrhunski hirurzi, naučni radnici i akademici, i to u izuzetno teškim vremenima po srpski narod, pa nije slučajno da su se njihove biste našle rame uz rame ispred fočanskog Muzeja.
Akademik Boriša Starović bio je dekan Medicinskog fakulteta u Sarajevu od 1988. do 1993. godine, a nakon osnivanja Univerziteta u Sarajevu Republike Srpske, postavljen je za dekana Medicinskog fakulteta u Foči.
Medicinski fakultet u Sarajevu Starović je završio 1964. godine, a specijalizovao se u Velikoj Britaniji u oblasti plastične i rekonstruktivne hirurgije i bio je jedan od vodećih plastičnih hirurga u Jugoslaviji i Evropi.
Na početku građanskog rata u BiH, u aprilu 1992. godine, Starović je bio žrtva atentata, pa je punih 400 dana proveo u zatočeništvu na Hirurškoj klinici u Sarajevu čiji je bio jedan od osnivača i direktor od 1977. do 1993. godine.
Bio je prvi dekan Medicinskog fakulteta u Foči, a zatim i rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu od 2000. do 2005. godine.
Od 1997. godine Starović je dopisni član Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske, a 2004. postaje njen redovni član.
Starović je bio generalni sekretar i potpredsjednik Akademije, te predsjednik Odjeljenja za medicinske nauke.
Za svoj rad Starović je dobio Šestoaprilsku nagradu grada Sarajeva, Prvomajsku nagradu BiH, Medalju rada, te 1990. godine Povelju humanosti Jugoslavije.
U novembru 2002. godine Staroviću je pripala nagrada Hipokrat za životno djelo, a 2003. Veliki pečat za postignute rezultate u profesiji.
Boriša Starović rođen je u Sarajevu 1940, a preminuo je 16. maja 2005. godine.
Akademik Starović ostao je upamćen kao veliki humanista i neumorni pregalac u razvoju obrazovanja i stalnog usavršavanja ljekara, na čemu je beskompromisno insistirao.