Sutra Ognjena Marija

29.07.2025. 08:29
0
IZVOR: atvbl.com

Srpska pravoslavna crkva /SPC/ sutra će proslaviti praznik Svete velikomučenice Marine, u narodu poznate kao Ognjena Marija, koja se poštuje kao borac za hrišćansku vjeru i zaštitnica žena.

Prema narodnom vjerovanju, Sveta Marina pali i kažnjava ognjem i, kao Sveti Ilija koji kažnjava gromom, ona spada u "ognjevite" svece.

U narodnom predanju čuvaju se primjeri o vatri ili gromovima koji su u vrele praznične dane spalili žito, sijeno i domove ljudi koji su se ogriješili radeći na praznik Ognjene Marije.

Običaj je da se na ovaj praznik, kada zbog velike vrućine "gori nebo i zemlja", ne rade nikakvi poslovi.

Sveta velikomučenica Marina posječena je mačem u doba cara Dioklecijana zbog vjere u Hrista. Mošti ove svetiteljke nalazile su se u Carigradu do dolaska krstaša, a danas se njena ruka nalazi u svetogorskom manastiru Vatopedu.

U Manastiru Svete Marine u Albaniji, na planini Longa iznad Ohridskog jezera, počivaju njene čudotvorne i svete mošti, koje posjećuju i klanjaju im se i pravoslavni i muslimani.

Svetiteljka se i u istočnom i u zapadnom slikarstvu predstavlja sa krstom i palmom, simbolom mučeništva u rukama, sa zmajem pod nogama i često sa kućama u plamenu u njenoj pozadini.

Ognjenu Mariju neke pravoslavne porodice obilježavaju kao krsnu slavu. U crkvenom kalendaru praznik nije obilježen "crvenim slovom", ali se ipak veoma poštuje.

Komentari 0
Povezane vijesti
Danas Ognjena Marija Danas Ognjena Marija
Na Ognjenu Mariju parastos za srpske žrtve Trnova Na Ognjenu Mariju parastos za srpske žrtve Trnova
Danas se slavi Sveti Vukašin, novomučenik jasenovački i klepački Danas se slavi Sveti Vukašin, novomučenik jasenovački i klepački
Najčitanije
  • Vojvoda Vuk - zaboravljeni junak Kajmakčalana
    12h 57m
    0
  • Major Lister sa Košara - priča o psu koji je čuvao srpsku vojsku
    12h 54m
    0
  • Motocikl teško povrijedio policajca na prilazu Mokrom
    2h 59m
    0
  • Sjećanje na Nenada Mišovića
    12h 58m
    2
  • Sutra donatorsko veče za izgradnju Crkve Sv. Vasilija Ostroškog u Kokorini kod Gacka (VIDEO)
    23h 21m
    2