Od sredine juna svi električni tortineti moraju da imaju naljepnicu koja potvrđuje da su registrovani i da je vlasnik obavio njihov tehnički pregled ili da posjeduje tehničke specifikacije. Ovaj proces nerijetko se pretvara u mrkotrpan posao, koji vozačima ovih dvotočakaša iz džepa može da "izbije" prilično veliku svotu novca. Tu je i komplikovano zakazivanje, pa ni ne čudi podatak da je u protekla dva mjeseca koliko su vozači imali na raspolaganju da registruju trotinete, to učinilo samo 1,5 odsto njih.
Električni trotineti, kojih prema procjenama u Srbiji ima oko 250.000, sredinom septembra prošle godine postali su zakonski vidljivi uz precizne smjernice da je donja granica za upravljenje njima 14 godina, ali i kuda se mogu voziti i kojom brzinom.
Kako tokom predstojećeg ljeta ne bi doživjeli neprijatnost i bili isključeni iz saobraćaja, svi vozači trotineta trebalo je da do 15. juna podnesu zahtjev za izdavanje registracione naljepnice Agenciji za bezbjednost saobraćaja.
Prijem i obrada zahtjeva, izdavanje i postavljanje naljepnice obavljaju stručnjaci AMSS Centra za motorna vozila na 150 lokacija u 80 gradova i opština širom Srbije. Međutim, osim osnovnog troška registracije, vozače su čekali dodatni i to u vidu tehničkog pregleda vozila, ali krenimo redom.
Registracija sa tehničkim pregledom 6.440 dinara
Osim naravno svog vozila, građani koji žele da dobiju naljepnicu i time registruju svoj trotinet, na lokaciju gdje mogu da registruju vozilo treba da ponesu i očitanu ličnu kartu, kao i dokumentaciju koja dokazuje tehničke karakterstike električnog trotineta.
Kako bi procedura bila ubrzana, sa sajtova Agencije za bezbjednost saobraćaja ili AMSS Centra za motorna vozila vozači mogu da preuzmu zahtjev za izdavanje naljepnice i neophodne obrasce.
Za izdavanje naljepnice potrebno je izdvojiti ukupno 2.440 dinara. Od toga su usluge izdavanja naljepnice 1.560 dinara, cijena obrasca naljepnice je 500 dinara, dok se na ime Republičke administrativne takse uplaćuje 380 dinara.
Kada tehnički pregled nije potreban
Ipak, troškove pribavljanja registracione naljepnice, znatno podiže cijene tehničkog pregleda vozila. Ovlašćeni servisi uglavnom naplaćuju ovaj proces oko 4.000 dinara.
Jedini „spas“ od dodatnih troškova registracije jeste činjenica da prilikom kupovine vozila, vozači dobijaju dokumentaciju koja sadrži specifikacije i karakteristike vozila, pa ako građani posjeduju ovaj dokument, tehnički pregled im nije potreban.
Međutim, problem nastaje zbog toga što je većina građana kupila trotinete prije izvjesnog vremena, pa mnogi nisu sačuvaju originalnu dokumentaciju.
Ukoliko vozači ne posjeduju tehničku dokumentaciju za svoje vozilo, ukupni troškovi registracije trotineta biće 6.440 dinara. Ono što je zanimljivo je da se cijena tehničkog pregleda trotineta gotovo poklapa sa novcem koji treba da izdvoje i vozači nekih četvrotočkaša.
Tako u zavisnosti od vrste automobila, tehnički pregled košta od 3.000 do 6.000 dinara, ali su tu i drugi troškovi, poput osigiuranja, naknada, taksi…
Registraciju trotineta je prema svedočenju mnogih vozača otežalo i to što se izdavanje nalepnice zakazuje, kao i to što sva mesta gde se to može učiniti imaju ograničeno radno vreme koje se najčešće poklapa sa dijelom dana kada je većina korisnika na poslu, a lokacije su neretko i na obodima grada.
Trotinete registrovalo tek 1,5 odsto vozača
Prema podacima Insajdera, za nešto više od dva mjeseca koliko su vlasnici trotineta imali da registruju vozila, ovo je učinilo tek oko 1,5 odsto njih. Od procjenjenih 250.000 trotineta, po podacima Agencije za bezbjednost saobraćaja, naljepnicu ima tek oko 3.450 vozila.
Tako je u Beogradu izdato 1.300, u Novom Sadu oko 1.000, a u Nišu i Kragujevcu nešto više od 300.
Što se tiče kažnjavanja, za korišćenje električnog trotineta bez naljepnice poslije 15. juna, propisana je kazna u iznosu od 10.000 dinara.
Osim toga, prema važećem zakonu za laka električna vozila, što trotineti jesu, prilikom upravljanja obavezno je nošenje biciklističke kacige, dok je nošenje reflektujućeg prsluka, naravno uz kacigu, obavezno za maloljetnike u svim uslovima, a za ostale vozače kada se kreću na putevima.
Piše: Andrija Lazarević