U Banjaluci je sinoć održana svečana akademija u okviru 54. "Kočićevog zbora" na kojoj je ligvisti Miloradu Telebaku uručena ovogodišnja "Kočićeva nagrada".
Nagradu je Telebaku uručio gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić, koji je ujedno i predsjednik Organizacionog odbora ove manifestacije.
Telebak je rekao da osjeća veliko zadovoljstvo zbog ove nagrade koju je žiri donio jednoglasno i koju smatra "nagradom iznad svih drugih", jer je i Kočić jedan iznad svih.
"Kočić je jedna veličina, gotovo nedostižna u srpskoj nacionalnoj literaturi", rekao je Telebak novinarima dodajući da je "Kočićev zbor" jedna od najljepših i najorganizovanijih manifestacija.
Telebak je rekao da je Kočić uvijek aktuelan, da je srpski jezik branio i čuvao, a preko jezika ostvarivao i druge nacionalne ideale.
Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić rekla je da je "Kočićev zbor" manifestacija od značaja za Republiku Srpsku i za grad Banjaluku koja je ove godine iskoračila u programskom smislu.
Ona je istakla da će na obnovljenom Kočićevom ognjištu đaci sticati i dodatna znanja o Petru Kočiću.
Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić rekao je da "Kočićev zbor" traje već preko pola vijeka, prije svega zato što ima korijen i tradiciju u narodu.
"To je tradicija narodnog zborovanja, ali i usađen osjećaj za Kočićeve ideje i riječi", rekao je Radojičić
On je naveo da manifestacija "Kočićev zbor" ima sadržaja koji se mogu ponuditi stranim turistima, kao što je stalna postavka u Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci - interaktivna soba, koja je rađena dvojezično sa modernim tehnologijama, gdje je predstavljen Kočićev rad i biografija.
Tokom akademije univerzitetski profesor iz Beograda Dušan Ivanić održao je prigodnu besjedu o Kočiću u kojoj je istakao njegovu borbu za očuvanje srpskog jezika, oštru kritiku i razračunavanje sa birokratskim i jezikom manipulacije.
On je naveo da je Kočić bio svoj i nije ličio ni na nikoga, a u djelima su mu zastupljeni ljubav za slobodu i društvenu pravdu, ali i pobuna zbog njihove neostvarenosti.
"Sa Kočićem je kosovski mit nakon `Gorskog vijenca` ponovo postao granica pravde i slobode srpskog naroda, a ogrešiti se o Kočića je moguće samo ako ga stave u neka arhaična vremna", naveo je Ivanić.
Tokom svečane akademije održano je prigodno pjesničko veče i muzičko–scenski program.