Traženje nestalih lica na teritoriji Republike Srpske i FBiH mora da se sprovodi, ali isključivo u okviru zakona, posredstvom nadležnih institucija, zaključili su danas učesnici sastanka u Istočnom Sarajevu posvećenog posljednjim dešavanjima u procesu traženja nestalih na teritoriji Srpske.
Zamjenik predsjednika Gradske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočnog Sarajeva Goran Timotija izjavio je novinarima da je riječ o događajima od 17. septembra u opštinama Pale i Trnovo, odnosno o pretraživanju i prekopavanju srpske zemlje od grupe građana bošnjačke nacionalnosti, a u vezi sa traženjem nestalih članova njihovih porodica, bez znanja bilo koje institucije Republike Srpske, posebno MUP-a.
- Nečuveno je da neformalna grupa građana Bošnjaka iz Konjica bez saznanja zvaničnih organa, odnosno MUP-a Republike Srpske pretražuje i prekopava privatna srpska imanja u Kasindolskoj rijeci tražeći svoje nestale članove porodica. Mi nemamo ništa protiv procesa traženja, ali insistiramo da taj proces sprovode nadležene institucije na legalan način - poručio je Timotija.
On je najavio održavanje sastanka na nivou nadležnih institucija Republike Srpske s ciljem predupređivanja održavanja i organizovanja ovakvih i eventualno sličnih nemilih događaja.
Prema njegovoj ocjeni, ovako jednostrano ponašanje grupe Bošnjaka moglo je da dovede do većih incidenata i ozbiljnih međunacionalnih problema.
Timotija je dodao da ne samo MUP Republike Srpske, nego ni Institut za nestala lica BiH nije bio obaviješten o ovim događajima.
Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Pale Jasna Lazarević-Gavrilović rekla je da se ova organizacija na insistiranje boraca i građana Pala uključila u rasvjetljavanje ovog nemilog događaja koji je uznemirio stanovništvo Pala.
Ona smatra da se MUP Republike Srpske mora energičnije i efikasnije uključiti u rješavanje ovog problema, koji prati niz kontroverznih informacija.
- Boračka organizacija je pri stavu da sve porodice u BiH treba da pronađu svoje nestale, i poginule, ali to se mora odvijati u legalnoj proceduri - navela je Lazarević-Gavrilović.
Šef Područne kancelarije Instituta za nestala lica BiH u Istočnom Sarajevu Željko Mandić pojasnio je da su se pomenutog dana desila dva odvojena događaja, ali da su predstavnici Instituta bili samo na jednoj lokaciji, naselju Dvorišta kod Pala, i to na poziv dva svjedoka koji su im pokazali lokaciju gdje se navodno nalaze posmrtni ostaci njihovog nestalog srodnika, o čemu je Institut već imao određena saznanja.
- Mi iz Instituta za nestala lica radimo u skladu sa zakonom i tražimo one koji imaju status nestalog lica - rekao je Mandić.
On je odbacio spekulacije da su članovi Instituta bili uključeni u nezakonite radnje pretraga i prekopavanja privatnih imanja.
Prema njegovim riječima, Tužilaštvu BiH već je podnesen jedan zahtjev za ekshumaciju, o čemu treba da odluči Sud BiH.
Mandić je najavio da će Institut za nestala lica BiH u petak na Treskavici započeti traženje lokacije na kojoj se nalazi nestali borac Vojske Republike Srpske.
Član Savjetodavnog odbora u Institutu za nestala lica BiH Aljonka Dželetović navela je da je Institut radio u zakonskom okviru i to po prijavi NN lica, ali su to zloupotrijebili neki ljudi iz Konjica, koji su masovno došli na privatnu srpsku zemlju i bespravno prekopavali njihova imanja pod izgovorom da traže svoje nestale saborce, što je izazvalo ogorčenje i revolt lokalnog srpskog stanovništva.
Ona je ocijenila da odsustvo predstavnika MUP-a Republike Srpske, Tužilaštva BiH i Agencije za istrage i zaštiru SIPA sa današnjeg sastanka predstavlja neozbiljan odnos prema srpskim žrtvama i njihovim porodicama.
Prema njenim riječima, MUP mora da pronađe i procesuira lica odgovorna za ove nezakonite radnje i uznemiravanje javnosti.
I ona je ponovila da proces traženja nestalih lica ne smije biti zaustavljen, ali da se mora odvijati u skladu sa zakonom i propisanim procedurama, a ne na nelegalan i bahat način, koji može dovesti do neželjenih incidenata.
Ovaj sastanak organizovala je Gradska organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, a prisustvovali su predstavnici Grada Istočno Sarajevo, član Savjetodavnog odbora u Institutu za nestala lica BiH Aljonka Dželetović, šef Područne kancelarije Instituta za nestala lica BiH u Istočnom Sarajevu Željko Mandić, te predstavnici Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, kao i boračkih organizacija sa ovog područja.