Trnovo: Obilježavanje Dana stradanja Srba

30.07.2020. 09:11
0
IZVOR: SRNA

U Trnovu će danas biti obilježen Dan stradanja srpskog stanovništva ove opštine, u kojoj je tokom proteklog odbrambeno-otadžbinskog rata stradala 101 nevina civilna žrtva, a za odbranu ognjišta život položilo 130 trnovskih boraca.

Tim povodom u organizaciji Udruženja porodica poginulih boraca i nestalih civila Trnova biće prislužene svijeće, položeni vijenci i služena molitva za postradale.

Prema protokolu, od 9.00 časova biće služena liturgija u hramu Svetog Georgija i parastos kod Centralnog spomenika u Trnovu, za 10.30 časova je predviđeno polaganje vijenaca, a obraćanje zvaničnika planirano je u 11.00 časova.

U 11.30 časova biće organizovan odlazak do spomen-obilježja na Rogoju, gdje će zajedno sa predstavnicima Boračke organizacije Kalinovik biti organizovano polaganje vijenaca i prisluživanje svijeća.

Predsjednik Udruženja porodica poginulih boraca i nestalih civila Trnova Goran Timotija rekao je Srni da je tokom rata od 1992. do 1995. godine u Trnovu i okolnim selima stradala 101 nevina civilna žrtva, a za odbranu ognjišta od agresora život je položilo 130 trnovskih boraca.

Prema njegovim riječima, na području Trnova počinjeni su najmonstruozniji zločini nad srpskim življem, čak ni djeca nisu mogla pobjeći od krvničke ruke.

Po broju poginulih u odnosu na broj stanovnika, Trnovo je druga opština u Republici Srpskoj koja je najviše stradala u proteklom ratu. 

Komentari 0
Povezane vijesti
Bjelica: Snijeg neprestano pada, ali se održava prohodnost puteva Bjelica: Snijeg neprestano pada, ali se održava prohodnost puteva
Trnovo: Na biračkom spisku 1.251 građanin Trnovo: Na biračkom spisku 1.251 građanin
PSD „Treskavica“ Trnovo proslavlja četiri decenije postojanja i djelovanja PSD „Treskavica“ Trnovo proslavlja četiri decenije postojanja i djelovanja
Najčitanije
  • Legenda iz naših krajeva: Kako su Turci uzeli Knežinu
    12h 7m
    34
  • Sjećanje na stravičan zločin nad srpskom porodicom Zec
    11h 7m
    5
  • Kojić pozvao načelnike i gradonačelnike da se suprotstave novom Zakonu o uređenju prostora i građenju
    11h 16m
    2
  • U BiH zatvorena prva pumpa zbog američkih sankcija NIS-u
    8h 53m
    0
  • ,,Glas Crnogorca“ 1895: Vječni pokoj najsrećnijoj Srpkinji koja je srpstvu podarila prvog Srbina – knjaza Nikolu
    7h 16m
    0