Iako je Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske objavilo uslove za državljane trećih zemalja kojima pripada i BiH koje moraju ispunjavati kako bi ušli u ovu državu, pitanje prelaska granica izazvalo je određene nedoumice kod građana iz BiH.
Na stranici Ministarstva unutrašnjih poslova Hrvatske navedeno je kako državljani Bosne i Hercegovine za ulazak u ovu državu moraju posjedovati jednu od tri potvrde koja im omogućava ulazak u ovu državu. Navedene opcije za ulazak u zemlju na snazi su do 15. juna kada će MUP Hrvatske i Krizni štab razmatrati eventualne promjene.
Državljani Bosne i Hercegovine za ulazak u Hrvatsku moraju predočiti negativan nalaz PCR testa ili brzog antigenskog testa – BAT, pri čemu BAT test mora biti sa Zajedničke liste brzih antigenskih testova koje međusobno priznaju države članice Europske Unije, piše Jutarnji list.
Druga mogućnost za ulazak u susjednu zemlju ogleda se u samoj vakcinaciji, a upravo je ova odluka izazvala određene nedoumice kod državljana Bosne i Hercegovine.
Na stranici MUP Republike Hrvatske naznačeno je kako državljani BiH granicu mogu preći i ako posjeduju potvrdu das u primili obje dvije doze vakcine koje se koriste u EU, ako je prošlo 14 dana od prijema druge doze ili prve doze u slučaju vakcinacije vakcinom koja se prima u jednoj dozi (Janssen/Johnson&Johnson).
– Ulazak je moguć i uz potvrdu o prijemu prve doze vakcine Fajzer, Moderna ili Gamaleja (Sputnik Ve), s kojom je moguće ući u Republiku Hrvatsku u periodu od 22. do najviše 42. dana od prijema ove vakcine, odnosno od 22. do najviše 84. dana od prijema prve doze vakcine AstraZeneka – saopšteno je.
Međutim, određeni broj građana Bosne i Hercegovine vakcinisan je i kineskim vakcinama Sinofarm odnosno Sinovak. Ove vakcine još uvijek nisu odobrene za korištenje u cijeloj Evropskoj uniji.
S obzirom na to da one nisu naznačene na stranici MUP Hrvatske došlo je do konfuzije u javnosti pa je Klix kontaktirao Graničnu policiju Republike Hrvatske koja je pojasnila praksu vezanu za prelazak granice građana koji su vakcinisani kineskim vakcinama.
– Građani koji su vakcinisani kineskim vakcinama Sinovak ili Sinopharm mogu preći granicu ukoliko su primili obje doze vakcina i ako je nakon revakcinacije prošlo 14 dana – pojašnjeno je iz Granične policije Hrvatske.
Iako kineske vakcine nisu naznačene na stranici MUP-a Republike Hrvatske kao vakcine uz koje je moguće ući u Hrvatsku, ministar unutrašnjih poslova Hrvatske Davor Božinović je na press konferenciji 31. marta naglasio kako će građani vakcinisani ruskim i kineskim vakcinama biti tretirani kao i građani koji su vakcinisani vakcinama koje je odobrila Evropska agencija za lijekove (EMA).
– Za nas je sad bitno da je vakcina, i ruska i kineska, osobe koje su se vakcinisale i tim vakcinama biće tretirane na isti način kao i one osobe koje su dobile neku drugu vakcinu, rekao je Božinović – prenosi Jutarnji list.
Pored antigenskih i “PCR” testova, te potvrde o vakcinaciji, za građane Bosne i Hercegovine, kao što je pojašnjeno i ranije, postoji i treća mogućnost za ulazak u Hrvatsku.
Državljani BiH u Hrvatsku mogu ući i s potvrdom o tome da su prebolovali zarazu.
– Građani moraju predočiti potvrdu o da su prebolovali Kovid-19 i pijemu jedne doze vakcine unutar šest mjeseci od početka bolesti, s tim da vakcinacija mora biti provedena prije manje od 180 dana od dolaska na granični prelaz. Prelazak je moguć i uz predočenje pozitivnog “PCR“ ili brzog antigenskog testa, kojim se potvrđuje da se vlasnik oporavio od infekcije virusom SARS-CoV-2, pri čemu je taj test napravljen unazad 180 dana, a stariji od 11 dana od dana dolaska na granični prelaz ili da predoči ljekarsku potvrde da je prebolovao virus – navodi se.
Na kraju, na stranici MUP- Republike Hrvatske stoji kako građani imaju mogućnost obaviti testiranje i pri dolasku u zemlju.
– Građani mogu obaviti “PCR” testiranje ili brzo antigensko testiranje – BAT na SARS-CoV-2 odmah po dolasku u Republiku Hrvatsku (o vlastitom trošku), uz obavezu samoizolacije do prispijeća negativnog nalaza. U slučaju nemogućnosti testiranja određuje se mjera samoizolacije u trajanju od deset dana – stoji u pojašnjenju Ministarstva unutrašnjih poslova Hrvatske.