Tužilaštvo BiH zatražilo je od Apelacionog vijeća Suda BiH da se trojici bivših pripadnika Prvog korpusa takozvane Armije BiH Senadu Gadži, Zaimu Laličiću i Sulji Hebibu kojima je suđeno za zločine nad Srbima u Hrasnici, ukine oslobađajuća presuda i odredi novo suđenje, ili da se preinači i optuženi se proglase krivim.
Tokom iznošenja žalbe Tužilaštva na presudu, branioci optuženih od Apelacionog vijeća su tražili da se potvrdi oslobađajuća presuda.
Žalbu na presudu iz maja Tužilaštvo je podnijelo zbog bitnih povreda odredaba krivičnog postupka, te pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja.
Tužilac Marijana Čobović rekla je da bitna povreda postoji jer je presuda protivrječna sama sebi u razlozima za njeno donošenje.
Čobovićeva se na današnjem ročištu za iznošenje žalbi detaljno osvrnula na tačke iz prvostepene presude, kao i na iskaze svjedoka, ukazujući kako prvostepeno vijeće u nekim tačkama nije spomenulo iskaze svjedoka koji su potkrepljivali druge iskaze, odnosno da nije tačno da je o određenim okolnostima govorio samo jedan svjedok, prenosi Birn.
Ona je ukazala i kako je prvostepeno vijeće u jednom slučaju različito cijenilo dvije formalno identične izjave, kao i da je pogrešno zaključilo se ne može vjerovati iskazima određenih svjedoka.
Čobovićeva je napomenula da se ubistva i druge radnje nisu dešavale u ćeliji, nego je modus operandi bio izvođenje i premlaćivanje van ćelija.
- Nema nijednog svjedoka ili pročitanog iskaza da ne svjedoči o brutalnosti Senada Gadže - istakla je Čobovićeva.
Branilac Gadže, Lejla Čović rekla je da je prvostepeno vijeće detaljno obrazložilo svaki navod optužnice, da je uobičajeno da se ne spominje svaki dokaz, te da činjenica što dokazi nisu navedeni ne znači da nisu cijenjeni.
Čovićeva je navela da je vidljivo je da je optužnica prepisana iz iskaza preminulog svjedoka Mirka Vukovića.
Ona je dodala kako je tačno da se presuda može zasnivati na iskazu jednog svjedoka, ali koji je saslušan u sudnici, te unakrsno ispitan.
Advokat Sabina Mehić je, između ostalog, rekla da nijedan svjedok nije spomenuo Laličića u vezi sa smrću Borka Stojanovića, kao i da u vezi s premlaćivanjem trojice zatvorenika tokom postupka nisu čuli ništa drugo osim jedne rečenice.
Senad Dupovac, advokat optuženog Hebiba, naveo je da tokom postupka njegov branjenik i on nisu imali pitanja za svjedoke Tužilaštva iz razloga što Hebiba nisu ni spominjali, te da optužnica protiv njega nije trebala ni biti potvrđena.
Odluku o današnjim prijedlozima, Apelaciono vijeće će donijeti u zakonskom roku.
Prvostepenom presudom Gadžo je oslobođen po 11 tačaka optužnice za učešće u premlaćivanju zatvorenika u školi "Aleksa Šantić", garažama i podrumu nedovršene zgrade, od kojih je većina podlegla od zadobijenih povreda.
Gadžo je s Laličićem oslobođen po pet tačaka za smrt jednog i nanošenje psihičke i fizičke boli šestorici zatočenika, dok je Hebib oslobođen po pet tačaka optužnice za učešće u premlaćivanju četvorice zarobljenika.
Prilikom izricanja prvostepene presude, Sudsko vijeće zaključilo je da nije van razumne sumnje dokazano da su trojica bivših pripadnika Četvrte brigade takozvane Armije BiH, u svojstvu stražara, učestvovala u premlaćivanju i ubistvima srpskih civila zatvorenih na području Hrasnice.
Veliki broj od 21 tačke optužnice, kako je tadanavela predsjedavajuća Sudskog vijeća Mediha Pašić, zasniva se na pročitanim iskazima svjedoka Mirka Vukovića, dok za neke tačke nije izveden nijedan dokaz ili je saslušan samo jedan svjedok.