U Han Pijesku izložba i predavanje o dva najraskošnija srpska srednjovjekovna rukopisa

25.03.2024. 12:03
0
IZVOR: katera.news

U Domu kulture Han Pijesak dva dana biće posvećena najraskošnijim srpskim srednjovjekovnim rukopisima, Miroslavljevim jevanđelju i Srpskom psaltiru.

Građani Han Pijeska danas i sutra će moći da pogledaju izložbu posvećenu najstarijem srpskom ćiriličnom rukopisu ,Miroslavljevom jevanđelju', pod nazivom ,Božansko nadahnuće - Miroslavljevo jevanđelje'.

Gosti će biti profesor Veljko Topalović i inok Sava sa Svete Gore, koji će posjetioce voditi kroz ovu izložbu.

- Posebno zanimljivo biće to da ćemo imati jedinstvenu priliku prelistati najvjernije faksimile dva srednjovjekovna rukopisa Miroslavljevog jevanđelja i Srpskog pslatira - rekla je Tatjana Janjić, direktor Centra za omladinu i sport ,,Pogled''.

Predavač Veljko Topalović je vođa tima od 300 međunarodnih stručnjaka koji su učestvovali u izradi faksimila izložbe.

Večeras u 19 sati biće prikazan film ,,U početku beše reč'', koji govori o dramatičnom istorijatu Miroslavljevog jevanđelja i koji je dobio brojne nagrade.

Sutra od19 sati, u Domu kulture biće održano predavanje na istu temu.

Ovu izložbu je do sada vidjelo više od 1. 400. 000 posjetilaca širom svijeta, a događaj organizacije JU Centra za omladinu i sport ,,Pogled'' Han Pijesak.

Komentari 0
Povezane vijesti
"Dom za starija lica Han Pijesak" zvanično počinje sa radom 1. aprila "Dom za starija lica Han Pijesak" zvanično počinje sa radom 1. aprila
Otvorena izložba posvećena egzodusu sarajevskih Srba Otvorena izložba posvećena egzodusu sarajevskih Srba
Održano književno veče Bojana Ljubenovića u Han Pijesku Održano književno veče Bojana Ljubenovića u Han Pijesku
Najčitanije
  • Priča o Spomenku Gostiću i besmislu rata: “Dok rat traje, ja odavde neću“
    9h 6m
    0
  • Posne knedle od krompira
    9h 5m
    54
  • Ana Škiljević i Vuk Mičić najbolji sportisti opštine Istočna Ilidža za 2025. godinu
    21h 28m
    0
  • Pošte Srpske pustile u rad paketomat u Istočnom Sarajevu – pošiljke dostupne 24 časa dnevno
    6h 59m
    0
  • Tara Soković viceprvak Evrope
    20h 57m
    2