Na današnjem sastanku na temu pogoršane epidemiološke situacije u gradu Istočno Sarajevo, uvođenju novih mjera i pojačanih kontrola u radu ugostiteljskih objekata, razgovarano je i o planu vakcinacije na teritoriji našeg grada.
Epidemiolog Instituta za javno zdravstvo profesor doktor Biljana Mijović istakla je da je došlo do pogoršanja epidemiološke situacije, te da je u februaru u Istočnom Sarajevu registrovano tri puta više oboljelih od virusa korona u odnosu na januar.
- Samo u prvih osam dana marta bilo je skoro dva puta više registrovnanih u odnosu na januar. Krenuo je treći talas i neophodno je znatno rigoroznije i intenzivnije sprovoditi sve mjere koje je donio Republički štab za vanredne situacije. Situacija će se pratiti svaki dan kako na nivou grada, tako i u svim opštinama koje su u njegovom sastavu – izjavila je Mijovićeva.
Govoreći o planu vakcinacije Mijovićeva je rekla da je do sada u Republici Srpskoj vakcinisano oko 3.000 zdravstvenih radnika koji su i prioritetna grupa, ali da sada, kako ističe, treba da se vakcinišu i ostale prioritetne grupe, pa potom i ostatak populacije.
Ona je istakla da je vakcinacija najbolja mjera u suzbijanju korona virusa, da je potrebno da se vakcinišemo i da to uradimo što prije.
- Proces vakcinacije zdravstvenih radnika nastaviće se tokom naredne nedjelje kako u Bolnici „Srbija“ tako i u Domu zdravlja Istočno Sarajevo – pojasnila je ona.
Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić rekao je da je na današnjem sastanku donesena odluka da se pruži šansa „životu i funkcioninju uz poštovanje mjera“.
Govoreći o donesenim mjerama, o čemu je naš portal ranije jutros pisao, Ćosić je napomenuo da će predstavnici Policijske uprave Istočno Sarajevo, predstavnici gradske i republičke inspekcije i komunalna policija sprovoditi rigorozne mjere.
- Dali smo svima priliku da život teče normalno bez obzira na odluku vlasti Kantona Sarajevo, svjesni da će doći do ozbiljnog preljevanja stanovnika, posebno u ugostiteljskim objektima. Kontrole će narednih dana biti rigorozne, a fokus je na ovom vikendu. Vodiće se računa o distanci unutar ugostiteljskih objekata, kao i o nošenju maske - rekao je Ćosić ističući da je veliki pritisak na Bolnici „Srbija“ i domovima zdravlja.
- - Na respiratoru su tri pacijenta, devet na Odjeljenju intenzivne njege i 66 hospitalizovanih, a kapacitet kovid odjeljenja je 50 ležajeva – dodao je Ćosić, napominjući da je opšti zaključak današnjeg sastanka da u Bolnicu „Srbija“ dolaze pacijenti koji su u najtežem stanju.
On je istakao da, ukoliko ne dođe do poboljšanja epidemiološke situacije, grad će morati biti zatvoren na duži vremenski period.
- Cilj nam je da dođe do pravilnog čuvanja vakcina, tj. „hladnog lanca“, kao i da obezbjedimo što više tačaka u gradu i opština, na kojim će se vršiti sama vakcinacija sugrađana. Takođe, cilj na je da obučimo stručno osoblje za ovaj proces i da pripremimo građane na vakcinaciju – objasnio je Ćosić govoreći o planu vakcinacije na području grada Istočno Sarajevo.
Ćosić je pozvao stanovnike Istočnog Sarajeva, ali i Sarajeva da shvate ozbiljnost situacije i pridržavaju se svih propisanih mjera.