Na poziv Ministarstva za visoko obrazovanje i nauku Ruske Federacije, Univerzitet u Istočnom Sarajevu predstavio je jedan od inovativnih projekata za borbu protiv klimatskih promjena u okviru međunarodnog samita o klimatskim promjenama KOP 29 u Bakuu.
Univerzitet je, u saradnji sa Državnim šumarsko-tehničkim univerzitetom iz Voronježa, predstavio projekat organizovanja karbonskog poligona u Republici Srpskoj.
Cilj predstavljenog projekta je da se uspostave mehanizmi za praćenje dinamike atmosferskih gasova koji izazivaju efekat staklene bašte i koji doprinose klimatskim promjenama.
Ova inicijativa, ne samo da podržava globalne klimatske ciljeve, već i unapređuje saradnju u oblasti nauke i tehnološkog razvoja u kontekstu klimatskih promjena, saopštio je Univerzitet u Istočnom Sarajevu.
Na paviljonu Ruske Federacije zajedničku prezentaciju projekta održali su rektor Državnog šumarsko-tehničkog univerziteta iz Voronježa Drapalюk Mihail Valentinovič i prorektor za međunarodnu saradnju i osiguranje kvaliteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Marko Gutalj.
Prezentacija su prisustvovali i ministar visokog obrazovanja nauke Ruske federacije Valerij Nikolajevič falkov, direktor Departmana državne politike iz oblasti naučno-tehnološkog razvoja Ruske Federacije Anton Pavlovič Šaškin, pomoćnik predsjednika Ruske federacije Ruslan Sajd-Huseinovič Edeljgeriev i član Državne Dume Jevgenij Vladimirovič Markov.
Ovaj projekat dio je šire inicijative koju finansira Ministarstvo visokog obrazovanja i nauke Ruske Federacije, a koji se realizuje u zemljama članicama BRIKS-a. Osim Republike Srpske, planove o organizovanju karbonskih poligona sa partnerima iz Ruske Federacije prezentovali su i predstavnici Brazila i Azerbejdžana.
Projekti imaju za cilj da prate i analiziraju emisije atmosferski aktivnih gasova koji utiču na efekt staklene bašte na globalnom nivou, kao i da unaprijede mjere za smanjenje tih emisija.
- Ovogodišnji KOP 29 se smatra važnim korakom u globalnoj borbi protiv klimatskih promjena, a učešće Univerziteta u Istočnom Sarajevu i njegova saradnja sa Ruskom Federacijom pokazuju značaj regionalne naučne i tehnološke saradnje u rješavanju globalnih ekoloških izazova - dodaje se u saopštenju.
Konferencija je ponudila platformu za razmjenu ideja i razmatranje globalnih klimatskih ciljeva s posebnim fokusom na ublažavanje klimatskih promjena, adaptaciju i finansiranje.
U kontekstu globalne klimatske krize, ova vrsta saradnje i inovacija dobija sve veći značaj jer zemlje širom svijeta nastoje da nađu dugoročna rješenja koja će pomoći u ublažavanju klimatskih promjena i prilagođavanju na njihove posljedice.
Najvažniji međunarodni samit o klimatskim promjenama KOP 29 ove godine traje do 22. novembra u Bakuu, a okupio je više od 70.000 učesnika iz gotovo svih zemalja svijeta, uključujući svjetske lidere, naučnike, aktiviste i predstavnike privatnog sektora.