Načelnik opštine Han Pijesak Slobodan Đurić rekao je Srni da će za dvadesetak dana početi rekonstrukcija Ljetne rezidencije kralja Aleksandra Karađorđevića u ovom mjestu, procijenjene predračunske vrijednosti 3.200.000 KM.
Đurić je rekao da su sakupljane neophodne saglasnosti i da je nedavno došla i posljednja u nizu.
- Ovaj objekat će uljepšati opštinu Han Pijesak, ali i regiju i mislim da će biti nosilac razvoja kulture, običaja, tradicije i svega što nas veže za ove srpske prostore na kojima želimo da opstane i ostane narod, da sačuvamo od zaborava svoje na sve moguće načine - istakao je Đurić.
On je naveo da je realno očekivati da će rekonstrukcija objekta, u narodu ovog kraja poznatog kao Ljetnikovac Karađorđevića, na Han Pijesku početi za 15 do 20 dana.
Đurić je naglasio da će se prvo krenuti sa sanacijom postojećih temelja, a potom slijedi adaptacija ploče kako bi objekat u ovoj godni bio rekonstruisan do krova.
- Predviđeno je da u naredne tri godne završimo kompletan objekat, a procijenjena vrijednost kompletne investicije je 3.200.000 KM - istakao je načelnik opštine.
Na dnevnom redu sjednice Skupštine opštine Han Pijesak zakazane za utorak, 31. maj, naći će se i odluka o pristupanju rekonstrukciji, restauraciji i adaptaciji Ljetne rezidencije kralja Aleksandra Karađorđevića.
On je podsjetio da je to jedina kraljevska rezidencija u BiH, te da i zbog toga zaslužuje posebnu pažnju cjelokupne zajednice.
Ljetna rezidencija kralja Aleksandra Karađorđevića na Han Pijesku izgrađena je početkom dvadesetih godina prošlog vijeka, kada je kralj primio i prve goste, i od tada postala mjesto sastajanja brojnih evropskih državnika.
U Drugom svjetskom ratu ovaj objekat djelimično su spalile i opljačkale jedinice zloglasnog Jure Francetića.
Sporazum o miru nakon Drugog svjetskog rata donio je novog vlasnika Ljetnikovcu na Han Pijesku, te je objekat renoviran i proglašen Titovim dvorcem, iako on nikada nije boravio u njemu.
Početkom osamdesetih godina prošlog vijeka malo je ko vodio brigu o Titovom dvorcu i njegovo propadanje je išlo ukorak sa slabljenjem države.
Sa prvim danima rata objekat je preuzela Vojska Republike Srpske. Nakon završetka minulog rata dvorac je opustošen, a 2005. godine i zapaljen.
U ljeto 2009. godine očišćen je dio ruševina, uz obećanje pomoći od Zavoda za zaštitu spomenika kulture Republike Srpske, a rukovodsto opštine Han Pijesak sa načelnikom Đurićem na čelu projekat rekonstrukcije Ljetne rezidencije kralja Aleksandra Karađorđevića uvrstilo je u prioritetne u ovoj lokalnoj zajednici.