Usvojena Deklaracija o zaštiti vitalnog nacionalnog interesa srpskog naroda u BiH

07.07.2026. 19:41
0
IZVOR: katera.news/rtvbn.com

Narodna skupština Repuublike Srpske danas je, na 40. posebnoj sjednici usvojila Deklaraciju o zaštiti vitalnih nacionalnih interesa srpskog naroda u Bosni i Hercegovini.

Predlagači Deklaracije su Boračka organizacija Republike Srpske i Asocijacija "Stvaraoci Republike Srpske".

Pogledajte šta piše u Deklaraciji:

DEKLARACIJA O ZAŠTITI VITALNIH NACIONALNIH INTERESA SRPSKOG NARODA U BiH

1. Narodna skupština Republike Srpske naglašava važnost odbrane demokratski izabranih institucija Republike Srpske od svih pokušaja da budu smanjene ili ukinute njihove nadležnosti i prenijete na nivo zajedničkih institucija BiH s ciljom unitarizacije, suprotno ustavima Republike Srpske i BiH, a koje je verifikovao Dejtonski mirovni sporazum kao međunarodni ugovor.

2. Neophodno je kroz parlamentarne i druge procedure, pokrenuti postupke za poništenje niza odluka visokih predstavnika koje su donijete na osnovu tzv. bonskih ovlašćenja na koja strane Dejtonskog mirovnog sporazuma (Srbija, Hrvatska i Bosna i Hercegovina) i potpisnice njegovih aneksa (Republika Srpska i Federacija BiH) nikada formalno ni službeno nisu dale pristanak. Zato je svrsishodno vraćanje dejtonskih nadležnosti Republike Srpske, a koje su joj mimo volje Republike Srpske kao ugovornice, ali i ustava i zakona oduzete uz svesrdnu podršku dijela međunarodne zajednice i unitarističkih snaga u BiH. To na kraju podrazumijeva i prestanak mandata OHR-a i visokog predstavnika i okretanje dijalogu i političkom dogovoru svih relevantnih političkih subjekata o budućnosti BiH.

3. Narodna skupština Republike Srpske podsjeća na važnost sprečavanja svih pokušaja da se oduzme imovina Republike Srpske, tako što bi se vlasništvo nad njom kao i njenim korištenjem prenijelo na nivo BiH i u tom smislu je potrebno pooštravanje zakonskih propisa i kažnjavanje svih zloupotreba koji se odnose na ovo vitalno nacionalno pitanje, te upotrebiti sva sredstva njegove zaštite od bilo kog oblika nametanja i intervencionizma a u skladu sa pravom naroda na samoopredjeljenje iz članova 1. stav 2. i člana 55. Povelje Ujedinjenih nacija, člana 1. Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima, člana 1. Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, kao i načelima sadržanim u Deklaraciji o načelima međunarodnog prava koja se odnose na prijateljske odnose i saradnju među državama.

4. Zaštita kulturno-istorijskog nasljeđa, pored ostalog spomenika nacionalne kulture, jezika, pisma, pravoslavnih hramova, srpskih grobalja i slično, od njihovog negiranja, prisvajanja kao i revizije istorijskih činjenica u ovoj oblasti je od izuzetnog značaja.

5. Cilj treba da bude demografski i ekonomski održiva i socijalno stabilna Republika Srpska u kojoj će se svi njeni dijelovi ravnopravno razvijati kako bi se mladima pružile podjednake šanse za normalan život sa izvjesnom perspektivom za njih i njihove porodice ako ostanu u sredinama gdje su rođeni i gdje mogu imati sigurno zaposlenje. Stabilan ekonomski razvoj podrazumijeva najoštriji obračun sa kriminalom i korupcijom, posebno u javnim preduzećima i institucijama.

6. Narodna skupština Republike Srpske poziva na dalje produbljivanje saradnje sa Republikom Srbijom na osnovu Sporazuma o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa između Republike Srpske i Republike Srbije u ekonomskom, kulturnom, obrazovnom, infrastrukturnom, bezbjednosnom i svim drugim sektorima. Ova saradnja ni u kojem pogledu nije usmjerena protiv druga dva naroda u BiH niti protiv bilo koje susjedne zemlje, nego doprinosi miru i stabilnosti u BiH. Njen cilj je da se još više ojača i učvrsti srpski nacionalni identitet i da Republika Srpska i Republika Srbija ostanu sigurni garanti opstanka srpskog naroda na ovim oduvijek turbulentnim balkanskim prostorima.

Komentari 0
Povezane vijesti
Narodna skupština Srpske podržala veto Cvijanovićeve Narodna skupština Srpske podržala veto Cvijanovićeve
Anja Ljubojević podnijela ostavku na mjesto potpredsjednika NSRS Anja Ljubojević podnijela ostavku na mjesto potpredsjednika NSRS
Usvojeni zakoni o povećanju plata Usvojeni zakoni o povećanju plata
Najčitanije
  • Zija Dizdarević i Zvonimir Šubić, pisci o kojima se ćuti (FOTO)
    8h 55m
    0
  • Preminuo Danilo Krsmanović
    8h 35m
    2
  • Nema interesa mladih da studiraju ili odlaze van Srpske
    23h 4m
    5
  • Grad Istočno Sarajevo donirao vozilo Policijskoj upravi Istočno Sarajevo
    6h 34m
    0
  • Sutra stupa na snagu pravilnik o primjeni Zakona o PDV-u
    10h 16m
    0