Uvođenje skrininga na spinalnu mišićnu atrofiju cilj akcije "S ljubavlju hrabrim srcima"

10.12.2024. 19:14
0
IZVOR: glassrpske.com

Humanitarna akcija "S ljubavlju hrabrim srcima" prilika je da Republika Srpska ponovo pomjeri granice dobrote i humanosti na putu do još jednog velikog cilja, da svakom novorođenčetu omogući skrining na spinalnu mišićnu atrofiju (SMA) kako bi oni koji su oboljeli što prije započeli liječenje i imali kvalitetniji život.

Temelji najplemenitije ideje u Srpskoj udareni su 2010. godine, kada je održana prva humanitarna akcija "S ljubavlju hrabrim srcima" pod pokroviteljstvom predsjednika Republike, za djecu oboljelu od malignih bolesti. Iz godine u godinu ideja je rasla, a svaki decembar bio je posvećen najmlađima. 

Ove godine, na inicijativu Saveza za rijetke bolesti RS, tema akcije je obezbjeđenje ranog otkrivanja spinalne mišićne atrofije kod novorođenčadi, a donatorsko veče biće održano 26. decembra u Administrativnom centru Vlade Srpske.

Predsjednica Saveza Biljana Kotur rekla je za "Glas Srpske" da je u Savezu trenutno registrovano troje oboljelih od SMA, te da ih sigurno ima više u Srpskoj.

- Bolest je teška i progresivna. Svi oni su otkriveni tek onda kada se desila progresija bolesti. Poenta skrininga jeste da se na vrijeme, odnosno odmah po rođenju otkriju oboljeli i započnu liječenje kako bi bili izbjegnuti teški deformiteti i progresija bolesti. Omogućili bismo im normalniji i funkcionalniji život - istakla je Koturova.

Dodala je da su Hrvatska i Srbija već napravile ovaj korak te da se nada da će i Srpska učiniti isto.

- Koje god dijete da se spase, značiće mnogo - poručila je Koturova. 

Nosilac projekta je Zavod za kliničku laboratorijsku dijagnostiku Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) RS.

Šefica Odjeljenja za medicinsku genetiku UKC-a Tijana Jaroš rekla je za "Glas" da će se skrining obavljati iz uzorka krvi novorođenčeta. 

- Skrining novorođenčeta na SMA ima veliki značaj, radi se s ciljem rane dijagnostike bolesti i primjene terapije prije pojave prvih simptoma bolesti. To je nasljedna degenerativna bolest, rijetka - rekla je Jaroševa.

Pojasnila je da je Srpska lani započela eksperimentalno uvođenje ovog metoda.

- Iz uzorka krvi radi se analiza komercijalnim pi-si-ar testovima, riječ je o molekularno-genetskoj analizi - istakla je Jaroševa.

Dodaje da očekuju veliki priliv uzoraka, te da je neophodno opremiti posebnu laboratoriju.

- Očekujemo da će na dnevnom nivou biti između 40 i 50 uzoraka koji će se dopremati iz svih porodilišta u Srpskoj. Preporučeni rok za izdavanje nalaza je od 12 do 14 dana, a u slučaju da se detektuje pozitivan pacijent, mora se raditi potvrdni nalaz, nakon čega se utvrđuje i koji je tip bolesti - objasnila je Jaroševa.

HUMANITARNI BROJ

U okviru akcije od danas do 31. decembra biće aktivan "m.tel" humanitarni broj 1411. 

Pozivom na ovaj humanitarni broj građani doniraju jednu marku i tako daju doprinos cjelokupnoj akciji.

Komentari 0
Povezane vijesti
Od danas aktivan humanitarni broj 1411 Od danas aktivan humanitarni broj 1411
Večeras donatorsko veče "S ljubavlju hrabrim srcima" Večeras donatorsko veče "S ljubavlju hrabrim srcima"
Sutra "S ljubavlju hrabrim srcima" - cilj osnivanje registra davalaca matičnih ćelija Sutra "S ljubavlju hrabrim srcima" - cilj osnivanje registra davalaca matičnih ćelija
Najčitanije
  • Uhapšen Nenad Nešić
    13h 50m
    13
  • Prije 29 godina posmrtni ostaci ubijenih Jabučana našli vječni spokoj na groblju u Foči
    16h 11m
    10
  • Tužna priča o djevojčici Inka koja će zauvijek ostati mlada (FOTO)
    16h 20m
    0
  • Istočna Ilidža: U nedjelju dozvoljen rad marketima i prodavnicama mješovite robe
    13h 8m
    3
  • Novogodišnje i božićne čestitke na portalu Katera
    10h 47m
    0