Увођење скрининга на спиналну мишићну атрофију циљ акције "С љубављу храбрим срцима"

10.12.2024. 19:14
0
ИЗВОР: glassrpske.com

Хуманитарна акција "С љубављу храбрим срцима" прилика је да Република Српска поново помјери границе доброте и хуманости на путу до још једног великог циља, да сваком новорођенчету омогући скрининг на спиналну мишићну атрофију (СМА) како би они који су обољели што прије започели лијечење и имали квалитетнији живот.

Темељи најплеменитије идеје у Српској ударени су 2010. године, када је одржана прва хуманитарна акција "С љубављу храбрим срцима" под покровитељством предсједника Републике, за дјецу обољелу од малигних болести. Из године у годину идеја је расла, а сваки децембар био је посвећен најмлађима. 

Ове године, на иницијативу Савеза за ријетке болести РС, тема акције је обезбјеђење раног откривања спиналне мишићне атрофије код новорођенчади, a донаторско вече биће одржано 26. децембра у Административном центру Владе Српске.

Предсједница Савеза Биљана Котур рекла је за "Глас Српске" да је у Савезу тренутно регистровано троје обољелих од СМА, те да их сигурно има више у Српској.

- Болест је тешка и прогресивна. Сви они су откривени тек онда када се десила прогресија болести. Поента скрининга јесте да се на вријеме, односно одмах по рођењу открију обољели и започну лијечење како би били избјегнути тешки деформитети и прогресија болести. Омогућили бисмо им нормалнији и функционалнији живот - истакла је Котурова.

Додала је да су Хрватска и Србија већ направиле овај корак те да се нада да ће и Српска учинити исто.

- Које год дијете да се спасе, значиће много - поручила је Котурова. 

Носилац пројекта је Завод за клиничку лабораторијску дијагностику Универзитетског клиничког центра (УКЦ) РС.

Шефица Oдјељења за медицинску генетику УКЦ-a Тијана Јарош рекла је за "Глас" да ће се скрининг обављати из узорка крви новорођенчета. 

- Скрининг новорођенчета на СМА има велики значај, ради се с циљем ране дијагностике болести и примјене терапије прије појаве првих симптома болести. То је насљедна дегенеративна болест, ријетка - рекла је Јарошева.

Појаснила је да је Српска лани започела експериментално увођење овог метода.

- Из узорка крви ради се анализа комерцијалним пи-си-ар тестовима, ријеч је о молекуларно-генетској анализи - истакла је Јарошева.

Додаје да очекују велики прилив узорака, те да је неопходно опремити посебну лабораторију.

- Очекујемо да ће на дневном нивоу бити између 40 и 50 узорака који ће се допремати из свих породилишта у Српској. Препоручени рок за издавање налаза је од 12 до 14 дана, а у случају да се детектује позитиван пацијент, мора се радити потврдни налаз, након чега се утврђује и који је тип болести - објаснила је Јарошева.

ХУМАНИТАРНИ БРОЈ

У оквиру акције од данас до 31. децембра биће активан "м.тел" хуманитарни број 1411. 

Позивом на овај хуманитарни број грађани донирају једну марку и тако дају допринос цјелокупној акцији.

Коментари 0
Повезане вијести
Прикупљено 800.000 КМ за скрининг на спиналну мишићну атрофију Прикупљено 800.000 КМ за скрининг на спиналну мишићну атрофију
Од данас активан хуманитарни број 1411 Од данас активан хуманитарни број 1411
Вечерас донаторско вече "С љубављу храбрим срцима" Вечерас донаторско вече "С љубављу храбрим срцима"
Најчитаније
  • Бабаљ има питање за Владу: Шта значи члан 8. Закона о платама у МУП Републике Српске?
    19h 15m
    1
  • Младић се заглавио у лифту факултета па пропао кроз отвор
    17h 16m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    21h 26m
    10
  • Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу
    19h 50m
    1
  • Александар Вуковић и Лана Бјелица најбољи спортисти општине Источна Илиџа за 2024. годину
    16h 32m
    0