SAD su najavile da će sprovesti mjere protiv samoproglašenog Kosova jer su vlasti u Prištini ignorisale savjet Vašingtona da izbjegavaju podizanje tenzija na sjeveru Kosova i Metohije, gdje Srbi čine većinsko stanovništvo, javlja Bi-Bi-Si.
Iz Vašingtona su kritikovali odluku Prištine da u opštine na sjeveru Kosova na silu postavi načelnike etničke Albance.
Ambasador SAD u Prištini Džefri Hovenijer izjavio je da je Amerika predvidjela posljedice odluke samoproglašenog Kosova, te da je "oštro savjetovala" premijeru privremenih institucija u Prištini Aljbinu Kurtiju da promijeni kurs svojih postupaka, ali da je taj savjet ignorisan.
On je naveo da je zbog postupaka Prištine ukinuto učešće samoproglašenog Kosova u vježbama NATO-a, te da SAD razmatraju dalje mjere.
Prema njegovim riječima, SAD trenutno "nemaju entuzijazma da pomognu samoproglašenom Kosovu u naporima za šire međunarodno priznanje niti za napredak ka članstvu u EU i NATO-u".
Osim SAD, privremene vlasti u Prištini kritikovala je i EU, koja ih je optužila za destabilizovanje situacije na sjeveru Kosova i upozorila da se suzdrže od daljih postupaka koji mogu da eskaliraju situaciju.
Rusija je, u međuvremenu, pozvala da se poštuju prava Srba na Kosovu i Metohiji, uz napomenu da je Moskva "neupitno" podržava Srbe i Srbiju.
Situacija u opštinama na sjeveru Kosova i Metohije, u kojima su Srbi većinsko stanovništvo, eskalirala je u petak, 26. maja, nakon što je kosovska policija zauzela opštinske prostorije u opštinama Zvečan, Zubin Potok i Leposavić. Policija je imala namjeru da omogući "novim načelnicima opština" da preuzmu dužnost, nakon izbora koje su Srbi bojkotovali i na kojima je izlaznost bila manja od 3,5 odsto.
Kfor je u ponedjeljak, 29. maja, blokirao opštinske prostorije ispred kojih su se okupili Srbi koji su mirno protestovali. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je nakon eskalacije situacije 52 Srba zatražilo pomoć u bolnici u Kosovskoj Mitrovici, a da je troje njih teže povrijeđeno.