САД су најавиле да ће спровести мјере против самопроглашеног Косова јер су власти у Приштини игнорисале савјет Вашингтона да избјегавају подизање тензија на сјеверу Косова и Метохије, гдје Срби чине већинско становништво, јавља Би-Би-Си.
Из Вашингтона су критиковали одлуку Приштине да у општине на сјеверу Косова на силу постави начелнике етничке Албанце.
Амбасадор САД у Приштини Џефри Ховенијер изјавио је да је Америка предвидјела посљедице одлуке самопроглашеног Косова, те да је "оштро савјетовала" премијеру привремених институција у Приштини Аљбину Куртију да промијени курс својих поступака, али да је тај савјет игнорисан.
Он је навео да је због поступака Приштине укинуто учешће самопроглашеног Косова у вјежбама НАТО-а, те да САД разматрају даље мјере.
Према његовим ријечима, САД тренутно "немају ентузијазма да помогну самопроглашеном Косову у напорима за шире међународно признање нити за напредак ка чланству у ЕУ и НАТО-у".
Осим САД, привремене власти у Приштини критиковала је и ЕУ, која их је оптужила за дестабилизовање ситуације на сјеверу Косова и упозорила да се суздрже од даљих поступака који могу да ескалирају ситуацију.
Русија је, у међувремену, позвала да се поштују права Срба на Косову и Метохији, уз напомену да је Москва "неупитно" подржава Србе и Србију.
Ситуација у општинама на сјеверу Косова и Метохије, у којима су Срби већинско становништво, ескалирала је у петак, 26. маја, након што је косовска полиција заузела општинске просторије у општинама Звечан, Зубин Поток и Лепосавић. Полиција је имала намјеру да омогући "новим начелницима општина" да преузму дужност, након избора које су Срби бојкотовали и на којима је излазност била мања од 3,5 одсто.
Кфор је у понедјељак, 29. маја, блокирао општинске просторије испред којих су се окупили Срби који су мирно протестовали. Предсједник Србије Александар Вучић изјавио је да је након ескалације ситуације 52 Срба затражило помоћ у болници у Косовској Митровици, а да је троје њих теже повријеђено.