Pripadnici Helikopterskog servisa Republike Srpske od ranih jutarnjih časova nastavili su borbu sa vatrenom stihijom u rejonu Nacionalnog parka "Sutjeska" i do sada je izbačeno 20.000 litara vode, izjavio je Srni direktor Helikopterskog servisa Boban Kusturić.
Kusturić je naglasio da su pripadnici Helikopterskog servisa uspjeli da izbace značajnu količinu vode, uprkos jakim udarima vjetra od 50 kilometara na čas i velikoj nadmorskoj visini od 1.500 metara, što znatno otežava operaciju.
Požar koji je preksinoć izbio na obroncima Zelengore je lokalizovan, ali vatra još nije ugašena.
- Helikopet Helipterskog servisa Republike Srpske angažovan je na gašenju od ranog jutra, ali gašenje otežava jak vjetar i velika količina dima - istakao je Čančar, navodeći da je požar izbio na lokalitetu Velika Siljevica, ali da ga vjetar raznosi.
Čančar je napomenuo da je teren nepristupačan da bi mu ljudi mogli prići, kao i da se, u zavisnosti od vjetra, vatra pojavljuje na različitim mjestima.
Situacija, dodao je Čančar, nije zadovoljavajuća, ali za sada je važno da je požar pod kontrolom.
- Vatra je prvo zahvatila travu i nisko i rastinje, ali prenosi se prema šumi. Radi se o visokoj šumi bora, koju bi u slučaju da se požar tu prenese bilo jako teško ugasiti. Dijelom je ta šuma zahvaćena vatrom, ali to je još niskog intenziteta i prizemno - naglasio je Čančar.
On je rekao da je uzrok požara najvjerovatnije nemarnost i ljudski faktor, te je apelovao na sve one koji borave u prirodi na dodatni oprez, jer je slijedi period izuzetno visokih temperatura i posljedice neodgovornog ponašanja mogu biti nesagledive.
Direktor Helikopterskog servisa naveo je u izjavi za Srnu da je juče, odmah po prijemu poziva za pomoć, Helikopterski servis intervenisao u suzbijanju požara na prostoru Zelengore, tačnije na obroncima Nacionalnog parka "Sutjeska", kod Velike Siljevice.
Prema njegovim riječima, požar je izbio na nepristupačnom području planinskog masiva i zahvatio je površinu od 15 do 20 hektara i širio se od vidikovca Borić prema Tjentištu.
- S obzirom na otežane uslove i veliku površinu zahvaćenu vatrom, metode gašenja požara sa zemlje bile su nedovoljne. Ključni element u suzbijanju širenja vatre bio je angažman helikoptera u ranoj fazi izbijanja požara. Tokom jučerašnje akcije, izbačeno je oko 40.000 litara vode, što je bilo presudno u sprečavanju daljeg širenja vatre prema četinarskim šumama - naglasio je Kusturić.
Pored helikopterskog angažovanja, dodao je on, na terenu su bile prisutne vatrogasne jedinice iz Foče, radnici Nacionalnog parka "Sutjeska", te vatrogasci iz Gacka, a koordinacija između vazdušnih i kopnenih timova išla je preko Republičke uprave civilne zaštite.
Kusturić je poručio da će akcija biti nastavljena sve dok se ne osigura potpuno gašenje svih žarišta i spriječi mogućnost ponovnog izbijanja vatre.
Iz Nacionalnog parka "Sutjeska" izrazili su zahvalnost za brzu reakciju i efikasnost svih koji su se angažovali u borbu protiv požara, čime je spriječena ozbiljnija šteta na eko-sistemu parka.
Sve relevantne službe nastavljaju rad kako bi se obezbijedila sigurnost i očuvala priroda ovog značajnog područja.