Припадници Хеликоптерског сервиса Републике Српске од раних јутарњих часова наставили су борбу са ватреном стихијом у рејону Националног парка "Сутјеска" и до сада је избачено 20.000 литара воде, изјавио је Срни директор Хеликоптерског сервиса Бобан Кустурић.
Кустурић је нагласио да су припадници Хеликоптерског сервиса успјели да избаце значајну количину воде, упркос јаким ударима вјетра од 50 километара на час и великој надморској висини од 1.500 метара, што знатно отежава операцију.
Пожар који је прексиноћ избио на обронцима Зеленгоре је локализован, али ватра још није угашена.
- Хеликопет Хелиптерског сервиса Републике Српске ангажован је на гашењу од раног јутра, али гашење отежава јак вјетар и велика количина дима - истакао је Чанчар, наводећи да је пожар избио на локалитету Велика Сиљевица, али да га вјетар разноси.
Чанчар је напоменуо да је терен неприступачан да би му људи могли прићи, као и да се, у зависности од вјетра, ватра појављује на различитим мјестима.
Ситуација, додао је Чанчар, није задовољавајућа, али за сада је важно да је пожар под контролом.
- Ватра је прво захватила траву и ниско и растиње, али преноси се према шуми. Ради се о високој шуми бора, коју би у случају да се пожар ту пренесе било јако тешко угасити. Дијелом је та шума захваћена ватром, али то је још ниског интензитета и приземно - нагласио је Чанчар.
Он је рекао да је узрок пожара највјероватније немарност и људски фактор, те је апеловао на све оне који бораве у природи на додатни опрез, јер је слиједи период изузетно високих температура и посљедице неодговорног понашања могу бити несагледиве.
Директор Хеликоптерског сервиса навео је у изјави за Срну да је јуче, одмах по пријему позива за помоћ, Хеликоптерски сервис интервенисао у сузбијању пожара на простору Зеленгоре, тачније на обронцима Националног парка "Сутјеска", код Велике Сиљевице.
Према његовим ријечима, пожар је избио на неприступачном подручју планинског масива и захватио је површину од 15 до 20 хектара и ширио се од видиковца Борић према Тјентишту.
- С обзиром на отежане услове и велику површину захваћену ватром, методе гашења пожара са земље биле су недовољне. Кључни елемент у сузбијању ширења ватре био је ангажман хеликоптера у раној фази избијања пожара. Током јучерашње акције, избачено је око 40.000 литара воде, што је било пресудно у спречавању даљег ширења ватре према четинарским шумама - нагласио је Кустурић.
Поред хеликоптерског ангажовања, додао је он, на терену су биле присутне ватрогасне јединице из Фоче, радници Националног парка "Сутјеска", те ватрогасци из Гацка, а координација између ваздушних и копнених тимова ишла је преко Републичке управе цивилне заштите.
Кустурић је поручио да ће акција бити настављена све док се не осигура потпуно гашење свих жаришта и спријечи могућност поновног избијања ватре.
Из Националног парка "Сутјеска" изразили су захвалност за брзу реакцију и ефикасност свих који су се ангажовали у борбу против пожара, чиме је спријечена озбиљнија штета на еко-систему парка.
Све релевантне службе настављају рад како би се обезбиједила сигурност и очувала природа овог значајног подручја.