"Veritas" pozvao građane da se okupe i traže pravdu

24.03.2025. 09:05
0
IZVOR: srna.rs

Dokumentaciono informacioni centar "Veritas" pozvao je javne ličnosti porijeklom iz Hrvatske i sve kojima je do istine i pravde da 28. marta dođu na glavni pretres za predmet "Oluja-piloti" na odjeljenju za ratne zločine Višeg suda u Beogradu, kao podrška porodicama poginulih i ranjenim.

Hrvatskim oficirima, optuženim da su naredili bombardovanje kolona izbjeglica iz Republike Srpske Krajine na Petrovačkoj cesti i u Svodni kod Novog Grada iz aviona, sudiće se u odsustvu, jer nisu dostupni srpskim pravosudnim organima.

Optužnicom su obuhvaćeni oficiri hrvatskog ratnog vazduhoplovstva Vladimir Mikac iz Ptuja, Zdenko Radulj iz Osijeka, Željko Jelenić iz Pule i Danijel Borović iz Baraždina.

Direktor "Veritasa" Savo Štrbac rekao je Srni da je namjera da se poruči srpskom pravosuđu da se uozbilji i radi svoj posao, jer hrvatsko i bh. pravosuđe nikada neće procesuirati odgovorne za smrt civila na Petrovačkoj cesti i u Svodni, a svjedoci umiru i personalni dokazi odlaze u nepovrat.

- Cilj nam je da se, ako ročište zbog turbulentne situacije u Srbiji opet ne bude otkazano, pojave ljudi od integriteta, prepoznatljivi u javnosti, da budemo podrška porodicama oštećenih. Da kažemo-mi smo tu i hoćemo da im se sudi - objasnio je Štrbac.

On je dodao da se očekuje dolazak istoričara Milana Gulića, koji je dijete iz kolone sa Petrovačke ceste, kao i režisera Nataše Drakulić, a poziv je upućen i vršiocu dužnosti direktora Muzeja žrtava genocida Bojana Arbutine koji je kao mali dječak bio na Prijedorskoj cesti.

Štrbac je naglasio da je ovo u stvari "jugoslovenski slučaj" jer su Srbi iz Hrvatske stradali na Petrovačkoj i Prijedorskoj cesti u BiH od hrvatske vojske, a sudi im se u Beogradu.

- Tri današnje države uključene su u ovaj slučaj što predmet komplikuje, a mi to ovdje u Beogradu dodatno komplikujemo - rekao je Štrbac.

On je napomenuo da je srpsko pravosuđe, tek kada je postalo jasno da Zagreb i Sarajevo neće podići optužnicu, prihvatilo krivičnu prijavu advokata Dušana Bratića, pokrenulo istragu i 31. marta 2022. godine podiglo optužnicu uz prijedlog da se sudi u odsustvu četvorci hrvatskih oficira koji su ujedno i piloti.

Piloti, kako je naveo, nisu ni optuženi da su direktno upravljali tim avionima, već po komandnoj odgovornosti.

Štrbac je naveo da bi optužnicom, da je podignuta dok su bili živi, bili obuhvaćeni i ministar odbrane Hrvatske Gojko Šušak i vrhovni komandant Franjo Tuđman.

Dodao je da su po svim dokumentima do kojih su došli i koji su javno objavljeni, upravo navedena četvorica obavljali funkcije komandanata baza i eskadrila.

- Nikada nismo doznali ko je stvarno upravljao tim avionima, jer to Hrvati čuvaju, neće da dostave, ali je interesantno da su ova četvorica oficira isto i piloti i neko od njih je mogao upravljati tim migovima koji su granatirali te kolone - rekao je Štrbac.

Štrbac je naglasio da je krivično vanpretresno vijeće Višeg suda u Beogradu 8. juna 2022. godine potvrdilo optužnicu Tužilaštva za ratne zločine, ali je propustilo da odluči o prijedlogu da im se sudi u odsustvu, što je, kako je naglasio, neprofesionalan potez i opstrukcija.

- To je bila igra ping-ponga i kompletna opstrukcija i od pretsresnog vijeća i od vanpretresnog vijeća. Ovom igrom i nedonošenjem odluke da se hrvatskim pilotima sudi u odsustvu izgubili smo cijelu 2023. godinu - ukazao je Štrbac.

On je naveo da se tek 6. avgusta prošle godine, baš u vrijeme kada je obilježavana godišnjica stradanja Srba u "Oluji", Vanpretresno vijeće sastalo i donijelo odluku o prihvatanju prijedloga Tužilaštva da su ispunjeni uslovi da im se sudi u odsustvu.

Prema njegovim riječima, branioci pilota po službenoj dužnosti uložili su žalbu što je doneseno rješenje da se sudi u odsustvu, ali da je apelacija krajem decembra 2024. odbila njihove žalbe i potvrdila odluku Vanpretresnog vijeća.

Početak suđenja, sa odlukom da se četvorici hrvatskih oficira sudi u odsustvu, bio je u Posebnom odjeljenju za ratne zločine Višeg suda u Beogradu zakazan za 10. februar ove godine, ali je odgođeno zbog odluke Advokatske komore da stupi u jednomjesečni štrajk.

- Vjerujemo da će zbog svih dešavanja i ovo ročište biti odgođeno. Nemamo sreće sa Hrvatima i Bošnjacima i njihovim pravosuđem, ali smo u velikom problemu i zbog ponašanja srpskih sudova - rekao je Štrbac.

On je naveo da je prošlo skoro 30 godina i da se dugo čekalo na optužnicu, a da se sad tri godine čeka da počne glavni pretres, dok hrvatski sudovi svakodnevno sude i presuđuju Srbima.

Štrbac je naveo da "Veritas" za jul priprema veliki naučni skup u Banjaluci o "Oluji".

Zločin na Petrovačkoj cesti kod Bosanskog Petrovca počinjen je 7. avgusta 1995. godine, kada je, tokom zločinačke akcije "Oluja", u bombardovanju izbjegličke kolone ubijeno 10 identifikovanih civila, a među njima i četvoro djece uzrasta od šest do 13 godina.

Dan kasnije, 8. avgusta 1995. godine, avioni su gađali kolone izbjeglica u Svodni kod Novog Grada, i u tom napadu ubijeno je troje civila.

Komentari 0
Povezane vijesti
Trideset četiri godine od "krvavog uskrsa" na Plitvicama Trideset četiri godine od "krvavog uskrsa" na Plitvicama
Sutra 34 godine od "krvavog Uskrsa" na Plitvicama Sutra 34 godine od "krvavog Uskrsa" na Plitvicama
Suđenje hrvatskim oficirima za zločine u “Oluji” odgođeno zbog štrajka advokata Suđenje hrvatskim oficirima za zločine u “Oluji” odgođeno zbog štrajka advokata
Najčitanije
  • Sve boje autističnog spektra – priča jedne mame o ljubavi, borbi i uspjehu
    7h 42m
    1
  • Lice došlo u prostorije Sipe i tamo se predalo
    4h 4m
    0
  • Lažna vijest o Dodikovoj posjeti Rusiji
    23h 20m
    3
  • Smrt u bratovoj jakni
    7h 24m
    0
  • Đokanović: Najveći neprijatelj Republike Srpske postala je njena vlast
    8h 56m
    4