Vlada Republike Srpske je na današnjoj posebnoj sjednici naznačila da postoji ustavni osnov za donošenje predloženog zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Srpske koji predviđa da se doneseni propisi i drugi akti (nelegalnog) visokog predstavnika u BiH ne objavljuju u Službenom glasniku.
Vlada Srpske je razmotrila i dala mišljenje na Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Srpske, koji su u skupštinsku proceduru po hitnom postupku uputili poslanici u Narodnoj skupštini.
Postoji ustavni osnov za donošenje ovog zakona prema kojem Republika uređuje i obezbjeđuje ustavnost i zakonitost, a Narodna skupština donosi zakone, druge propise i opšte akte, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose s javnošću.
U saopštenju se navodi da je u skladu sa odredbama Ustava Srpske propisano da se zakoni, drugi propisi i opšti akti, prije stupanja na snagu objavljuju u odgovarajućem službenom glasilu.
- Takođe, u preambuli Ustava Srpske izražena je jasna opredijeljenost Republike za potpuno poštovanje i dosljedno primjenjivanje Opšteg okvirnog sporazuma o miru za BiH, dok je u članu 5. Ustava izričito utvrđeno da se ustavno uređenje Republike, između ostalog, temelji na garantovanju i zaštiti ljudskih sloboda i prava u skladu sa međunarodnim standardima i vladavini prava - navode iz Vlade.
U saopštenju se dodaje da je važećim Zakonom o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske uređen način objavljivanja zakona, drugih propisa i opštih akata Republike u službenom glasilu Srpske, kao i osnivanje, status i upravljanje Službenim glasnikom.
- Predloženom izmjenom ovog zakona briše se odredba koja propisuje da će se u Službenom glasniku Republike Srpske objavljivati propisi i drugi akti koje donosi visoki predstavnik za BiH - navedeno je u saopštenju.
Predlagač predmetnog zakona, obrazlažući razloge za donošenje, naveo je da Kristijan Šmit nije imenovan u skladu sa odredbama Aneksa 10 Opšteg okvirnog sporazuma o miru za BiH, koji predviđa, između ostalog, da visoki predstavnik "treba biti imenovan u skladu sa relevantnim rezolucijama Savjeta bezbjednosti UN".
- Shodno tome, ne može se smatrati visokim predstavnikom u BiH, te se predlaže da se propisi i drugi akti koje donosi ne objavljuju u Službenom glasniku Republike Srpske - navodi se u obrazloženju.
Vlada Srpske smatra da shodno svemu navedenom Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Srpske u skladu sa Ustavom Republike, pravnim sistemom Srpske i Pravilima za izradu zakona i drugih propisa Srpske, navedeno je u saopštenju.