Vlada Srpske zadužila MUP da napravi zakon i zamijeni Graničnu policiju BiH u Srpskoj

17.03.2025. 19:40
7
IZVOR: nezavisne.com

Vlada Republike Srpske prihvatila je danas, na 18. posebnoj sjednici u Banjaluci, Informaciju o aktuelnoj političko-bezbjednosnoj situaciji u Republici Srpskoj zbog nezakonitog djelovanja Kristijana Šmita, te je zadužila Ministarstvo unutrašnjih poslova da u što kraćem roku izradi prijedlog zakona kojim će se urediti granična kontrola i prelazak državne granice Bosne i Hercegovine na teritoriji Republike Srpske i da poslove granične kontrole obavljaju policijski službenici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, saopšteno je iz Vlade Republike Srpske.

Kako navode, zadužuje se Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo pravde da radnike iz Republike Srpske zaposlene u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu i sudije, tužioce i radnike koji imaju prebivalište u Republici Srpskoj, a koji su zaposleni u Sudu BiH, Tužilaštvu BiH i Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH, i koji iskažu spremnost da budu preuzeti u institucije Republike Srpske, preuzmu do srijede, 19. marta ove godine, nakon čega će Vlada Republike Srpske pokrenuti postupak za stavljanje van snage akata kojima je to pravo predviđeno.

Takođe, Vlada je zadužila Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo pravde da u okviru svojih nadležnosti, od institucija pravosuđa i drugih institucija Republike Srpske, kontinuirano prikupljaju podatke o primjeni Zakona o neprimjenjivanju Zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH i Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine na teritoriji Republike Srpske, te preduzmu mjere za sankcionisanje pojedinaca, ustanova koji budu postupali suprotno istom.

- Zadužuje se i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite da u što kraćem roku izradi prijedlog zakona kojim će se urediti postupak formiranja Agencije za lijekove i medicinska sredstva Republike Srpske kojim bi se uredila predmetna oblast. Takođe, zadužuje se Ministarstvo finansija, da obezbijedi neophodne finansijske pretpostavke za uspostavljanje i funkcionisanje institucija Republike Srpske osnovanih zakonima Narodne skupštine Republike Srpske kao i institucija koje će se, u cilju zaštite ustavnog poretka Republike Srpske, u narednom periodu osnivati - stoji u saopštenju.

Kako navode iz Vlade, zadužuje se i Ministarstvo finansija, da svim institucijama u Republici Srpskoj, koje se finansiraju iz budžeta, a koje u svom radu ne budu primjenjivale zakone, propise i opšte akte usvojene od strane Narodne skupštine Republike Srpske, obustavi finansiranje iz budžeta Republike Srpske, te predloži resorno nadležnom ministarstvu da pokrene postupak donošenja odgovarajućih zakona za ukidanje tih institucija.

Vlada je, takođe, zadužila Ministarstvo unutrašnjih poslova da u skladu sa trenutno političko – bezbjednosnom situacijom u BiH angažuje maksimalne kapacitete u cilju obezbjeđenja štićenih ličnosti i objekata koji se posebno ličnosti i objekata koji se posebno obezbjeđuju, te da preduzme sve zakonom predviđene mjere i radnje u cilju obezbjeđenja nesmetanog obavljanja ustavnih i zakonskih dužnosti štićenih ličnosti.

Komentari 7
  • Generic placeholder image
    @ skijas, vlado 17.03.2025. 23:49
    Nece vojska da ga hapsi nego sipa, citava stvar je u tome da skloni svakog ko moze da mu smrsi planove pravljenja licne prcije od republike.
  • Generic placeholder image
    Skijaš 17.03.2025. 23:40
    Vlado vojska je svakako u raspadu i zato je niko ne pominje.
  • Generic placeholder image
    Radovan 17.03.2025. 21:14
    Republika Srpska je država.
  • Generic placeholder image
    vlado 17.03.2025. 20:05
    Samo drobe o sipi, sudu a šta je sa oružanim snagama? Vojska im valja jel, nju ne diraju. Koji jeftin igrokaz. Eno otkazao posjetu Rusiji, radi guza ko meduza.
  • Generic placeholder image
    Treskavica 17.03.2025. 19:58
    Zadnji trzaji dezertera, zadnja nada mu je da Obrad Kesić navata u Vašingtonu nekog Trampovog potrčka pa da mu pokaže sliku Mileta sa Trampovim kačketom.
  • Generic placeholder image
    Gradjanin 17.03.2025. 19:48
    Neki umiru spavajuci a neki radeci, ali svi umiru.
  • Generic placeholder image
    Anonimno 17.03.2025. 19:47
    Ludak ce nas u zlo otjerati a ti Srbine ko ovca sjedi i gledaj
Povezane vijesti
MUP Srpske se oglasio o saradnji sa policijskim agencijama u FBiH MUP Srpske se oglasio o saradnji sa policijskim agencijama u FBiH
SIPA dobila naredbu za asistenciju pri privođenju Dodika, od MUP-a Srpske nije zatražena asistencija SIPA dobila naredbu za asistenciju pri privođenju Dodika, od MUP-a Srpske nije zatražena as...
Javni poziv za radnike SIPA iz Srpske za prelazak u MUP Republike Srpske Javni poziv za radnike SIPA iz Srpske za prelazak u MUP Republike Srpske
Najčitanije
  • Zahvalnice Opštini Istočno Novo Sarajevo i OŠ "Sveti Sava"
    17h 57m
    1
  • Porastao ceh u kafanama, stiže i novi rast cijena u Srpskoj
    20h 49m
    0
  • Vučević se obraća javnosti: Vlada je spremna da uputi poziv i FBI i FSB da dođu da sprovedu istragu
    16h 50m
    6
  • Sutra nastavak suđenja Kujoviću
    17h 34m
    12
  • Vlada Srpske zadužila MUP da napravi zakon i zamijeni Graničnu policiju BiH u Srpskoj
    9h 48m
    7