Za prva tri mjeseca ove godine u Republici Srpskoj dogodilo se 29 težih povreda na radu, od čega pet u građevinarstvu, tri u hemijskoj industriji, četiri u šumarstvu i drvnoj industriji, te 17 u ostalim djelatnostima.
U isto vrijeme dogodila se i jedna povreda na radu sa smrtnim ishodom, i to u oblasti građevinarstva, saopštili su iz Inspektorata RS.
– Zaštita na radu mora biti temelj i početak svake radne aktivnosti, a zdravo i sigurno radno okruženje osnovno radničko pravo. Povodom obilježavanja 28. aprila, Svjetskog dana bezbjednosti i zdravlja na radu, još jednom podsjećamo poslodavce i radnike na značaj pridržavanja mjera zaštite na radu, čiji prioritetni cilj je očuvanje zdravlja radnika – naglašavaju u Inspektoratu RS i dodaju da je godina iza nas, koju je obilježila pandemija virusa korona, pokazala koliko su važne mjere zaštite zdravlja na radu i dobra organizacija poslova.
– U novonastalim okolnostima koje su donijele brojne nepoznanice, adekvatne preventivne mjere omogućile su odvijanje privrednog života u mjeri u kojoj je to bilo moguće. U novoj radnoj realnosti došlo je do određenih promjena, a jedna od njih je i rad od kuće, odnosno rad na daljinu. Onima koji zbog prirode posla nemaju tu mogućnost, poslodavac je dužan da osigura bezbjedno radno okruženje, te primjenom smjernica domaćih stručnjaka i Svjetske zdravstvene organizacije, mogućnost zaraze svede na minimum – ističu u Inspektoratu RS.
Naglašavaju da bezbjedno radno mjesto treba da bude prioritet i poslodavaca i radnika.
– Dobra zaštita na radu povećava produktivnost i konkurentnost poslodavca, te uspješnost ostvarivanja poslovnih planova i ciljeva. Život, zdravlje i očuvanje radnih sposobnosti radnika, vrijednosti su od posebnog interesa koje direktno utiču na privredni razvoj cijelog društva, zbog čega je neophodno kontinuirano raditi na edukaciji radnika i poslodavaca o postojećim rizicima, te prepoznavanju i sprečavanju novih rizika na radu – poručuju iz Inspektorata RS.