Završena obnova Crkve Svetog arhangela Mihaila u Trnovom dolu

15.04.2024. 11:49
0
IZVOR: srna.rs

Završena je unutrašnja i spoljna obnova Hrama Svetog arhangela Mihaila u Trnovom dolu kod Bileće, trenutno se radi na uređenju okoline hrama, a planirano je da bude osveštan pred Vidovdan, rekao je Srni sveštenik Branko Kalaba.

Kalaba je istakao da je planirano da se unutrašnjost hrama u budućnosti freskopiše, kao i da se izgradi konak, za koji je projekat uradio Bilećanin koji živi i radi u Novom Sadu.

- Planirano je da se urade kaskade i iznad hrama, pa će okolni izgled hrama biti ljepši. Plan je da se pred Vidovdan osvešta hram i održi crkveno-narodni sabor u čast kosovskih junaka i onih koji su odavdje krenuli za Kosovo, da se istorija ne preda zaboravu - rekao je Kalaba, koji je sveštenik Hrama Svetog Save u Bileći.

On je podsjetio da postoji predanje da je Hram Svetog arhangela Mihaila u Trnovom dolu kod Bileće pretkosovskog porijekla, te da se vojska vojvode Vlatka Vukovića pričestila u njemu prije Kosovskog boja.

- Kao što i samo Kosovo ima manastir Svetih arhangela kod Prizrena koji je podigao car Dušan, hramovi koji su posvećeni arhangelima, anđelima, koji su nebeska vojska, nisu rijetki u tradiciji srpskog naroda, što govori o vojničkoj, ali i stradalnoj istoriji. Takva je i istorija ovog hrama i naroda - rekao je Kalaba.

On je dodao da će biti nastavljeno okolno uređenje hrama i konaka da to postane manastirsko zdanje.

- Arheolozi su prije početka ove obnove, ali i ranije, pronašli skupine određenih temeljnih ostataka nekih zdanja koji ukazuju da je to bio manastir u ranim vijekovima - rekao je Kalaba, koji je i član odbora za obnovu hrama.

Obnova Crkve Svetog arhangela Mihaila u Trnovom dolu kod Bileće počela je prije tri godine.

Komentari 0
Povezane vijesti
Bilećanin štrajkom glađu traži pravdu za mrtvog sina Bilećanin štrajkom glađu traži pravdu za mrtvog sina
Lice iz Istočnog Novog Sarajeva osumnjičeno za lažnu dojavu o bombi Lice iz Istočnog Novog Sarajeva osumnjičeno za lažnu dojavu o bombi
Teško povrijeđeno lice iz Foče u udesu kod Bileće Teško povrijeđeno lice iz Foče u udesu kod Bileće
Najčitanije
  • Dogodine u Prizrenu
    3h 56m
    11
  • Major Lister sa Košara - priča o psu koji je čuvao srpsku vojsku
    19h 40m
    0
  • Priča o psima koji su položili život na Košarama (FOTO)
    3h 35m
    0
  • Posni specijalitet savršen za ručak ili večeru
    3h 35m
    0
  • Poznata imena odbornika u Skupštini Grada Istočno Sarajevo
    6h 38m
    9