Završio fakultet, a nije osnovnu školu

03.03.2022. 10:00
2
IZVOR: nezavisne.com

Prosvjetni inspektori tokom kontrole fakulteta utvrdili su da jedna osoba ne posjeduje diplomu čak ni osnovne škole, dok je utvrđeno da njih osam nema regularno završenu srednju školu, potvrđeno je "Nezavisnim novinama".

Inspektori su lani bili u više od 100 kontrola visokoškolskih ustanova i u njih 20 su pronađene određene nepravilnosti.

- U protekloj godini je u devet slučajeva, uvidom u dokumentaciju i evidencije vaspitnoobrazovne ustanove u kojoj je diploma navodno stečena, utvrđeno da ne postoje podaci o licu na čije ime glasi diploma - kazali su iz Inspektorata.

Dodali su da je riječ o jednoj diplomi o osnovnom obrazovanju i osam diploma o srednjem obrazovanju.

Kada su u pitanju provjere zakonitosti sticanja diploma na visokoškolskim ustanovama u Srpskoj, prosvjetna inspekcija je te kontrole vršila po zahtjevu ustanova.

- Ukoliko je diploma stečena u Republici Srpskoj, u skladu sa zakonom i datim ovlaštenjima, prosvjetna inspekcija uvidom u dokumentaciju kontroliše da li se evidencije vode uredno, a ukoliko je riječ o ustanovama van teritorije Srpske zahtjev se upućuje nadležnim organima u kojima je ista stečena - kazali su iz Insektorata.

Iz Inspektorata navode da Republički prosvjetni inspektor nije ovlašten da utvrđuje autentičnost ili vjerodostojnost javnih isprava, odnosno da vrši vještačenje da li je isprava original ili falsifikat.

Zakon o osnovnom obrazovanju Republike Srpske za nevođenje ili neuredno vođenje propisane evidencije o vaspitnoobrazovnom radu škole propisuje kaznu od 1.000 do 5.000 KM za školu, dok odgovorno lice u školi može biti kažnjeno novčanom kaznom od 1.000 do 3.000 KM.

Neuredno vođenje propisane evidencije o vaspitnoobrazovnom radu škole na osnovu ovog zakona obuhvata, između ostalog, i evidencije o izdatim diplomama, uvjerenje o pohađanju nastave i drugo.

Iz Univerziteta u Banjaluci su kazali za "Nezavisne" da su sve diplome koje je izdao Univerzitet uredne.

- U proteklom periodu nije zabilježena nijedna nepravilnost koja se odnosi na diplome prvog, drugog i trećeg ciklusa studija izdate od strane Univerziteta - kažu iz ove ustanove.

Slične kazne su propisane i za srednje škole, gdje je za neuredno vođenje evidencije, što podrazumijeva i izdavanje diploma, zaprijećena novčana kazna od 1.000 do 5.000 za odgovornu ustanovu, kao i za odgovorno lice u okviru ustanove.

Komentari 2
  • Generic placeholder image
    Da nije da nije 03.03.2022. 20:13
    Da nije to Goran Selak?
  • Generic placeholder image
    Hari 03.03.2022. 19:11
    To se kaže kontinuitet u školovanju i stručnom obrazovanju. Osnovnu školu preskočio, Srednju škole vjerovatno made in Široki brijeg- škola za obrazovanje stručnih kadrova. Fakultet u Vitezu, Travnku ili Sokocu i Bog te veselio. Takvi sa akšam školama, kupljenim diplomama i partijskim knjižicama vode ova j narod u "svijetlu" budućnost. Neka nam je Bog svima na pomoći, šta se radi u ovoj državi.
Povezane vijesti
U ponedjeljak isplata naknada korisnicima iz oblasti boračko-invalidske zaštite i socijalnih davanja U ponedjeljak isplata naknada korisnicima iz oblasti boračko-invalidske zaštite i socijalni...
Petoro penzionera u Srpskoj starijih od 100 godina Petoro penzionera u Srpskoj starijih od 100 godina
Izabrani najbolji sportisti Srpske Izabrani najbolji sportisti Srpske
Najčitanije
  • Jugoslavija je 1972. zbog velikih boginja vakcinisala 18 miliona ljudi u nekoliko sedmica
    7h 1m
    6
  • Po čemu je Romanija dobila ime (VIDEO)
    2h 36m
    33
  • Milutin Milanković, srpski naučnik koji je zadužio svijet
    15h 14m
    2
  • Pozovimo 17046 za Vesnu Subašić!
    5h 59m
    0
  • Godišnjica smrti Harisa Brkića: I dalje se ne zna ko je ubio legendarnog košarkaša Partizana
    15h 15m
    1