Луиз Глик добитница Нобелове награде за књижевност

08.10.2020. 14:31
0
ИЗВОР: Nezavisne

Овогодишња добитница Нобелове награде за књижевност је америчка пјесникиња Луиз Глик, саопштила је шведска Академија за књижевност.

Њој је Нобел додијељен "због њеног непогрешивог пјесничког гласа који строгом љепотом чини индивидуално постојање универзалним".

Гликова је потомак мађарских Јевреја који су емигрирали у Америку. Похађала је колеџе Сара Лоренс и Колумбију. Њена поезија припада објективистичкој поетици, насталој током тридесетих година 20. вијека, чији су главни представници били Луис Зуковски, Чарлс Резникоф, Џорџ Опен и Карл Ракоси.

Пратећи ову поетику она третира пјесме као предмете, наглашавајући озбиљност, интелигенцију и песникову способност да проницљиво посматра свијет тако што употребљава обичне свакодневне ријечи. У есеју "Докази и теорије" наводи како заступа поезију која се приближава тишини и граничи са ишчезнућем.

Године 1993. добила је Пулицерову награду за књигу "Дивљи ирис". Била је пјесник лауреат Библиотеке америчког конгреса 2003-2004. године.

Коментари 0
Повезане вијести
„Раде, сине, немој мајке заборавит...'“ „Раде, сине, немој мајке заборавит...'“
Уручене Нобелове награде Уручене Нобелове награде
На данашњи дан Иво Андрић добио Нобелову награду На данашњи дан Иво Андрић добио Нобелову награду
Најчитаније
  • Михајло Голуб најмлађа беба у Источном Новом Сарајеву (ФОТО)
    23h 6m
    2
  • ВиК Источно Сарајево: Ванредно обавјештење
    11h 6m
    4
  • Милан Глуховић на челу приватне клинике „Др. Мачкић“
    3h 31m
    0
  • Марија Кири - Физичарка и хемичарка, двострука добитница Нобелове награде
    9h 50m
    0
  • Најмлађа и беба са највише браће и сестара у Рогатици Душан Мијатовић
    10h 42m
    1