Наши грађевинци и до сада су пролазили добро радећи по земљама Европске уније. Зидајући по Њемачкој, Аустрији, или Енглеској, зарађивали су и по 3.000 евра мјесечно, а нови планови ЕУ сада би могли да буду права мека за српске мајсторе.
Намјера ЕУ је да власници некретнине који изнајмљују своју имовину, исту и реновирају, и то у циљу боље енергетске ефикасност и изолације.
Практично, према приједлогу ЕУ, све јавне и ненасељене зграде треба да буду обновљене до 2027. године, а станови и куће до 2030. године, преноси Блиц.
Из угла тамошње стручне јавности то би била скупа “играчка”, с једне стране реновирање које није јефтино, подигло би цијену изнајмљивања, а с друге је оцјена да ће експлодирати цијена изградње.
Из угла наших грађана који зарађују по ЕУ, то би значило, и више посла, и већу плату.
– Право је да се подижу грађевински стандарди за некретнине како би се заштитила клима. Међутим, предлог ЕУ је немудар и узнемиравајући јер се говори о обнови милион кућа у наредним годинама. Овај посао већ данас нема ко да ради што говори да ће цене изградње експлодирати – рекао је рекао је за БИЛД Аксел Гедашко, предсједник Савезног удружења њемачких стамбених компанија и компанија за некретнине (ГДВ).
– Истовремено, постоји опасност од повећања цијена закупа јер ће трошкови изградње значајно порасти а већ су већи у међународном поређењу, додао је он.
Лукас Сибенкотен из Њемачког удружења станара упозорава на „значајне трошкове“ за станодавце.
– Закупнине ће расти. Постоје законски прописи и лимит који ограничава раст закупнина. Они се морају досљедно посматрати и примјењиват – каже Сибенкотен.
Ипак, он упозорава на последице: „Политичари са своје стране морају да обезбеде новац како газде, а самим тим и закупци не би морали сами да се носе са високим улагањима.
Зидарима највише
Плате грађевиснки радника по европским земљама врло су сличне у Њемачкој, Аустрији, великој Британији… Тражени су и зидари и керамичари, молери, изолатери…, а плате иду и до 3.000 евра.
Често је то и више, имајући у виду да наши грађани у иностранству често раде и прековремено, што послодавац додатно плаћа.
Зидар 2.900 евра
Тесар 2.700 евра
Керамичар 2.660 евра
Молер 2.350 евра
Многим земљама већ сада недостају грађевински радници.
Њемачкој годишње треба 400.000 досељеника како би одржала константан број запослених на тржишту рада, саопштио је у уторак Институт за истраживање тржиште рада (ИАБ).
– Због демографских промјена, број запослених је у константном паду упркос мерама попут појачаног укључивања жена у тржиште рада и каснијег одласка у пензију. Број запослених ће до 2035. са садашњих 47 пасти на 44 милиона, стоји у саопштењу.