Војни суд у Пиреју осудио је 21. априла 1999. године на двије и по године затвора, условно на три године, потпоручника Ратне морнарице Грчке Мариноса Рицудиса зато што је одбио да учествује у нападу НАТО-а на СР Југославију.
Грчка је током бомбардовања била дио НАТО алијансе, али из политичких разлога није учествовала у ваздушним нападима, међутим, грчка морнарица је добила наређење да уплови у Јадран.
Руцудис је требао да уплови на Јадран на разарачу "Темистокле", који је као дио снага НАТО пакта учествовао у агресији.
Он је тада рекао да као православац не може да учествује у нападу на један православни народ.
Рицудис се оглушио о наређење и вратио брод у луку, а тиме је почела његова животна агонија.
Иако су многи грчки морнари стали уз њега, војни суд га је 1999. године осудио на двије и по године затвора. Притвором се нису завршиле његове недаће – суђено му је пред девет судова и избачен је из службе.
Када су први пут из Србије понудили да му додијеле орден, Рицудис је одбио и рекао да он није урадио ништа толико велико, као и да он није био храбар.
- Храбар је био ваш народ који је против свих водио борбу без икаквих шанси - рекао је грчки официр.
Ипак, Свети архијерејски синод СПЦ додијелио му је Орден Светог цара Константина, "због његове жртвене љубави према братском српском народу, пошто је одбио да учествује у НАТО бомбардовању Србије 1999. године".
Бомбардовање Србије трајало је 77 дана, погинуло је најмање 2.500 људи, а процијењено је да је материјална штета између 30 и 100 милијарди долара.