Марже на лијекове у ФБиХ седам одсто веће него у РС

16.12.2021. 08:51
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Иако је тржиште БиХ јединствено, када је ријеч о лијековима то није случај јер је разлика малопродајне марже на њих између Републике Српске и ФБиХ чак седам одсто.

Наиме, након одлуке Владе Републике Српске, малопродајна маржа на лијекове у Републици Српској смањена је са 20 на 18 одсто, док је у ФБиХ она 25 одсто.

- То је огромна разлика за тржиште које се представља као јединствено и ствара простор за манипулативне радње - рекао је за "Независне новине" Урош Вукић, пројект менаџер Удружења "Мисли добро", које је недавно израдило анализу која је показала да грађани БиХ у односу на регион плаћају највише цијене лијекова.

Он сматра да ФБиХ мора ићи на смањење малопродајне марже на лијекове, прије свега због становништва које живи у том дијелу БиХ, али и због чињенице што грађани БиХ плаћају најскупље лијекове у региону.

- У ФБиХ, када је ријеч о тржишту лијекова, влада поприличан хаос, а да је тако говори и чињеница да међу кантонима има значајних одступања у цијенама истог лијека, што свакако одговора велетрговцима и малопродајним ланцима апотека, које убиру огроман профит - истиче Вукић.

У овом удружењу сматрају да у ФБиХ и те како има простора за смањење малопродајних маржи јер чињеница је да апотеке у Републици Српској профит могу остварити и на малопродајној маржи од 18 одсто.

Александар Золак, директор Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ, наглашава да ова тематика није у надлежности ове агенције, већ надлежних ентитетских министарстава.

- Али, не видим да ту може бити простора за манипулацију, јер се то односи на малопродају, односно на апотеке које су лоциране било у ФБиХ, било у РС. Није то једини начин на који се формирају цијене. Сви се они боре због тржишта да им производи излазе, па су те марже и ниже - рекао је Золак за "Независне новине".

Захида Бинакај, члан Радне групе која дефинише и надзире контролу цијена лијекова и медицинских средстава у БиХ, каже да у Хрватској постоји степенаста маржа, која креће од 35 одсто, па се снижава, што зависи од улазне цијене лијека или медицинског средства, на начин - што је лијек скупљи, маржа је мања.

- Када је лијек скупљи, на примјер, ако је набавна цијена 100 марака, радимо са пет одсто марже - рекла је Бинакајева за "Независне новине".

Према њеним ријечима, скоро никада се у пракси у ФБиХ не поставља малопродајна маржа од 25 одсто.

- Можда тамо кад лијек кошта марку или двије, јер ми на андолу или кафетину зарадимо по неколико фенинга. Ја долазим из Тешња, града у ФБиХ, нама долазе људи, рецимо, из Градишке, Требиња, пошто не могу да нађу одређене лијекове - тврди она, док из Федералног министарства здравства нису успјели добити став до закључења овог броја "Независних новина".

Тренутно, у ФБиХ малопродајна маржа на лијекове убједљиво је највећа у региону с обзиром на то да у Црној Гори износи као у Републици Српској 18 одсто, док је у Србији и Хрватској диференцирана, што значи да што је цијена лијека већа маржа је мања.

Коментари 0
Повезане вијести
Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу
На колико територије Српске "вреба" опасност од мина На колико територије Српске "вреба" опасност од мина
Почела исплата додатака за март Почела исплата додатака за март
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    16h 7m
    8
  • Бабаљ има питање за Владу: Шта значи члан 8. Закона о платама у МУП Републике Српске?
    6h 26m
    1
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    13h 10m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    8h 37m
    6
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    12h 14m
    1