Основно образовање у Трнову има традицију дужу од 135 година. Прва основна школа изграђена је 1889. године у објекту данашње Општине Трново. У почетку су наставу похађала дјеца из Трнова и околних села на добровољној основи, а дуги низ година школовала су се искључиво мушка дјеца.
Свјесни значаја образовања за развој локалне заједнице, становници Трнова су током 1953. и 1954. године изградили нову, знатно већу и функционалнију школску зграду са осам учионица и пратећим просторијама. Наредних деценија школска мрежа се ширила, а Основна школа „Свети Сава“ представљала је стуб образовања.
Промјене у структури становништва и миграције из сеоских у урбаније средине условиле су постепено гашење појединих подручних школа, а 1974. године дошло је до интеграције школа у јединствену установу. Значајан корак у развоју школе представљала је и доградња четири нове учионице и фискултурне сале 1979. године, чиме су створени знатно бољи услови за наставу и ваннаставне активности.
Данас Основну школу „Свети Сава“ чине централна школа у Трнову и подручно одјељење у Кијеву, а у школској 2025/2026. години школу је похађало 60 ученика распоређених у девет чистих и два комбинована одјељења.
Директор школе Владимир Милић у разговору за портал "Катера" говорио је о најзначајнијим успјесима ученика и наставника, плановима за модернизацију школе, али и о ономе што сматра њеном највећом вриједношћу, људима који је чине.
Иако је ова школа једна од мањих у Републици Српској, Милић истиче да се квалитет рада не мјери бројем ученика, нити величином школе, већ посвећеношћу наставника и подршом родитеља.
- Посебно смо поносни на чињеницу да наши ученици остварују запажене резултате на такмичењима и у ваннаставним активностима, али и на развијену сарадњу са свим субјектима друштвене зajeднице са циљем стварања сигурног и подстицајног окружења за свако дијете – каже Милић.
Као један од најзначајнијих успјеха у протеклом периоду издваја резултат ученица Јелене Крстовић и Милице Моћевић на такмичењу из историје.
- Под менторством наставника Милана Матовића, оне су на регионалном такмичењу освојиле прво мјесто у конкуренцији школа Сарајевско-романијске регије са радом „Из прошлости у будућност – прича моје школе“, чиме су обезбиједиле пласман на републичко такмичење. Посебно смо поносни што су на републичком такмичењу у Добоју оствариле историјски успјех за нашу школу освојивши друго мјесто у Републици Српској. Овај резултат добија додатну тежину ако се има у виду да је то било прво учешће наше школе на републичкој смотри из историје. На тај начин су наше ученице и њихов наставник сврстали Основну школу „Свети Сава“ Трново међу најуспјешније школе у овој области и на најљепши начин представили своју школу и локалну заједницу – истиче он.
Према његовим ријечима, ученици редовно учествују на такмичењима из различитих наставних предмета, спортским такмичењима, културним манифестацијама и бројним ваннаставним активностима.
- Једнако важним сматрамо и успјехе који се не мјере медаљама и дипломама – развијање одговорности, другарства, солидарности и активног учешћа ученика у животу школе и локалне заједнице. Када су у питању наставници, посебно ме радује њихова спремност да континуирано раде на свом стручном усавршавању, примјени савремених метода рада и укључивању ученика у различите пројекте - рекао је Милић.
Наш саговорник истиче да су успјеси ученика најбољи показатељ квалитета и преданости наставног кадра који свакодневно улаже велики труд у свој рад.
- Као школа са мањим бројем ученика, имамо могућност да сваком дјетету посветимо посебну пажњу, пратимо његов развој и правовремено реагујемо на све изазове са којима се сусреће. Управо тај породични дух, међусобно повјерење и осјећај припадности издвајају нашу школу - појашњава он.
Фото: Уступљене фотографије
Према његовим ријечима, школа је препознатљива по блиској сарадњи са локалном заједницом.
- Посебно смо поносни на сарадњу са Општином Трново, здравственим установама, полицијом, Центром за социјални рад, удружењима грађана и другим институцијама које активно учествују у животу школе. Добар примјер такве сарадње је тим „Дјеца – заједничка одговорност и обавеза“, који окупља све релевантне субјекте заштите дјеце са циљем стварања сигурног и подстицајног окружења за одрастање - навео је он.
Истиче да настоје да школа не буде само мјесто стицања знања, већ и центар окупљања, дружења и развоја читаве заједнице.
- Ученици су укључени у бројне културне, еколошке, спортске и хуманитарне активности, а посебну пажњу посвећујемо очувању традиције, његовању завичајних вриједности и упознавању природних љепота нашег краја – каже Милић.
Говорећи о плановима за наредни период, Милић наглашава да су у претходним годинама реализовани бројни пројекти, али да пред школом и даље стоје значајни задаци.
- Захваљујући подршци Општине Трново, Министарства просвјете и културе Републике Српске, амбасада, међународних организација, привредника и пријатеља школе, успјели смо реализовати бројне активности и ријешити дио инфраструктурних и материјално-техничких потреба школе. Ипак, свјесни смо да нас у наредном периоду очекују значајна улагања како бисмо нашим ученицима обезбиједили услове које заслужују. Ипак, као један од приоритета издвојио бих реконструкцију учионица, библиотеке са 13.000 књига и формирање савремених наставних кабинета. Тренутно располажемо само кабинетом информатике, док учионице у старом дијелу школске зграде нису озбиљније реконструисане још од средине осамдесетих година прошлог вијека. У времену када се образовање све више заснива на практичном раду, истраживању и употреби савремених наставних средстава, сматрамо да је неопходно формирати кабинете за географију, биологију, хемију и друге наставне предмете – поручује Милић.
Он додаје да очекује да ће уз подршку локалне заједнице ускоро почети реализација најважнијих пројеката.
- Охрабрују нас и обећања која смо добили од представника локалне заједнице, као и градоначелника Ћосића, те очекујемо да ћемо заједничким снагама у наредном периоду започети реализацију ових важних активности - каже директор ове школе.
Њихов циљ је јасан - да ученицима обезбиједе услове рада који ће бити упоредиви са најбољим школама у регији и да створе окружење у којем ће знање, рад и таленат моћи у потпуности да дођу до изражаја.
На питање на шта је, као директор, најпоноснији када је ријеч о раду школе, Милић истиче да су то људи.
- Најпоноснији сам на чињеницу да смо, упркос свим изазовима са којима се суочавају мање средине и мале школе, успјели да сачувамо оно што је најважније – добре људске односе и повјерење између ученика, родитеља и запослених. Резултати на такмичењима, реализовани пројекти и улагања у школу су важни и на њих смо поносни, али сматрам да је највећи успјех када родитељ без резерве повјери своје дијете школи, када се ученик у школи осјећа сигурно и прихваћено и када наставници свој посао не доживљавају само као професију, већ и као одговорност према заједници у којој живе - поручује Милић.
За крај разговора истакао је да га посебно радује што су успјели изградити атмосферу у којој сваки ученик има прилику да буде виђен, саслушан и подржан.
Као мала школа, можда немају бројност великих градских центара, али имају нешто што је тешко измјерити бројкама – блискост, заједништво и осјећај да сви раде за исти циљ.