Ово је прича Милице која је прије неколико дана постала мајка након борбе са бубрежним проблемима и трансплантације бубрега.
Милица Цветковић Трајковић из Врања која је имала трансплантацију бубрега, вјеровала је и борила се за потомство, и у томе успјела. Она је недавно на свијет донијела кћеркицу, а прва је у историји Клиничког центра у Нишу која се породила након пресађивања бубрега.
Милици је отац прије седам година донирао бубрег, а прије само два дана родила је своје дете.
- Добро сам, срећна сам. Изборила сам се да добијем дијете. Најбитнија ствар је да је беба добро, здрава, као и да сам ја добро. Није било једноставно, али имала сам подршку породице и љекара. Вјеровала сам да могу и слушала љекаре - рекла је Милица Цветковић Трајковић, преноси РТС.
Вођење трудноће и сам порођај били су изазов за нишке гинекологе али је све протекло како треба.
- Порођај смо завршили царским резом, плански, по протоколу. Екипа је била унапријед припремљена. Сачињавали су је људи и са нефрологије, као и анстезиолошка служба, трансфузиологија и тим за трансплантацију. Сви смо били у комуникацији - рекао је проф. др Милан Стефановић, начелник Одељења перинатологије УКЦ Ниш.
Како су објаснили љекари, пацијенти са трансплантираним органима имају велику шансу да се остваре као родитељи, али је то код оних са акутним бубрежним болестимаготово па немогуће.
- Након успјешно изведене трансплантације код ове пацијенткиње, она се вратила друштву, породици, радној средини. Долазак на свијет здраве дјевојчице је врхунски циљ, који и оправдава методу трансплантације, као најбољег начина лијечења пацијената који имају проблеме са бубрезима - изјавила је доц. др Бранка Митић, руководилац Клинике за нефрологију УКЦ Ниш, преноси РТС.