Марко Ђого, декан Економском факултета Универзитета у Источном Сарајеву, каже да би у случају раста минималне плате на 1.050 КМ, угасило око седам хиљада радних мјеста у области текстила, коже и обуће.
- Ако се не би угасило остао би тек мали најпродуктивнији дио. Тешко да се према иностраном купцу могу тако брзо повећати цијене јер се ради о свјетској конкуренцији. У тој индустрији, око 75 посто трошкова је радна снага. Та индустрија тешко да би опстала - рекао је Ђого за „Независне новине“ додајући да терет повећања минималне плате у толиком износу не може ићи у потпуности на терет послодаваца.
Он каже да би се у случају да се и деси повећање минималне плате на тај ниво, привреда прилагодила, али да би то онда био притисак да се дође до промјене структуре привреде, што је болно, дуго траје и тражи жртву у одређеном броју људи који нису флексибилни на тржишту рада.
- Код нас се реалност не цијени економским терминима него политичким. Политика донесе одлуку, а ти се прилагоди или умри, нема ту економске одлуке - рекао је Ђого одговарајући на питање колико је реално да минимална плата буде 1.050 КМ.
Милорад Додик, предсједник Републике Српске, поручио је да ће се заложити да минимална плата у Српској у 2024. години буде 1.050 КМ.